Stanley Donald Stookey

Stanley Donald Stookey

Stanley Donald Stookey, 23 Mayıs 1915’te, Hay Springs, ABD’de doğdu ve Lowa, Cedar Rapids’de büyüdü.

1936 yılında Coe College’dan kimya ve matematik alanında lisans eğitimini tamamlayan Stookey iki yıl sonra Easton,Pa’daki Lafayette College’da kimya alanında yüksek lisansını tamamladı.

1940 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde kimya alanında doktora yaptıktan sonra Corning Araştırma Laboratuvarına katılan ve temel araştırma laboratuvarının başkanı olan Stookey aynı yıl Ruth Watterson ile evlendi.

Kendisini modern bir simyacı olarak gören Stookey, kariyerinin büyük bir kısmını ışığa duyarlı, opal ve yakut gözlüklerde görülen olgunun incelemesine harcadı.Daha sonra güneş ışığında kararan ve şeffaf bir merceğe geri dönen gözlük camları için ışığa duyarlı bir materyal olan fotokromik camı geliştirdi.

Stookey’in opal gözlüklerde çalışması, faz ayrımı ve kristal oluşumu anlayışı onu renkli televizyon diyafram maskeleri için orijinal olarak geliştirilen ve kimyasal olarak işlenebilen bir materyal olan Fotoform’u keşfetmesini sağladı.Ayrıca Stookey, fotoformun fotoğrafların çoğaltılması ve yeni BM binasının inşasında kullanılması gibi  60’a yakın patent aldı.

Mayıs 1957’de Corning, 1300 derece sıcaklığa kadar dayanabilen camdan  bir seramik olan Pyroceram’ı piyasaya sürdüğünü açıkladı ve 1958 yılında tüketici pazarına sunuldu.

New York Times, Pyroceram ile Dr.Stookey’in termal bariyeri kırmayı başardığını yazdı.

Cam objeleri ince taneli seramiklere dönüştürebilecek ısıl işlem sürecine ince ayar yapmak için bir dizi deney başlattı.

Pyroceram’ın termal şoka olan direnci özelliklerinden sadece bir tanesiydi.Times’ın bildirisine göre, karbon çeliğinden daha sert, alüminyumdan daha hafif ve plaka camından yaklaşık 9 kata kadar daha güçlüydü.

Pyroceram olarak adlandırılan bu malzemeler, olağanüstü mukavemet, ısı direnci ve düşük genleşme sergiledi ve Corning’in tüketici tencere ürünlerinin temelini oluşturdu.

Fırının ve füze kapağının uygulanabilirliğine ek olarak NASA uzay mekiği üzerinde seramik cam somun ve cıvata kullanılmıştır.

Stookey, 1986 yılında cam-seramik, ışığa duyarlı cam ve fotokromik camdan oluşan icadıylarıyla Başkan Ronald Reagan tarafından Ulusal Teknoloji madalyasına layık görüldü.

1987 yılında Temel Kimyasal Araştırmalar Direktörü olarak emekli oldu.

Stookey, emekli olduktan sonra Corning,CorningWare dahil olmak üzere tüketici ürünleri işini Illinois merkezli World Kitchen’a sattı.

2010 yılında camda yeni bir araştırma alanına teşvik ettiği için Ulusal Mucitler Listesine girdi.

Donald Stookey, 4 Kasım 2014 yılında Newyork, ABD’de hayatını kaybetti.

264 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!