Stivarga, Karaciğer Kanseri için Onaylandı

Stivarga Karaciğer Kanseri için Onaylandı

Ajansın Perşembe günü bir haber bülteninde yaptığı açıklamada, anti-kanserli ilaç Stivarga’nın (regorafenib) ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayı ile karaciğer kanserinde kullanımına kadar genişletildiğini bildirdi.

Stivarga, kinaz inhibitörleri olarak adlandırılan bir ilaç sınıfında ve kanser gelişimini teşvik eden enzimleri bloke etmek için tasarlandı. FDA, yaklaşık on yılda karaciğer kanseri tedavisinde onaylanan ilk ilaç olduğunu söyledi.

Hematoloji ve Onkoloji Bürosu müdürü Dr. Richard Pazdur, “Karaciğer kanseri olan hastalar için sınırlı tedavi seçenekleri mevcuttur” dedi. İlaç, daha önce sorafenib ile tedavi edilen karaciğer kanseri olan insanlar için onaylandı.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün tahminlerine göre, Birleşik Devletlerde 40.000’den fazla kişinin bu yıl karaciğer kanseri teşhisi konacağı ve yaklaşık 29.000 kişinin ölümüne neden olacağı tahmin ediliyor.

Ajans, Stivarga zaten kolorektal kanseri ve gastrointestinal stromal tümörleri tedavi etmesi için FDA tarafından onaylandığını söyledi.

İlacın karaciğer kanseri tedavisinde etkinliği sorafenib verilmesine rağmen gelişen 573 kişinin klinik çalışmasında değerlendirildi. En sık görülen yan etkiler gastrointestinal ve karın ağrısı, deri reaksiyonları, yorgunluk, diyare, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve enfeksiyondu. Daha ciddi riskler karaciğer hasarı, ağır kanama, gastrointestinal ülserler ve kalbe kan akışı ile ilgili sorunlardı.

FDA, gebe veya emziren kadınların Stivarga’yı almaması gerektiğini söyledi. Ajans ekledi: İlacın kullanıldığı her iki yaştaki çocuklarda kontrasepsiyon kullanması gerektiğini ekledi.

Stivarga’nın onaylanması, NJ, Whippany’de bulunan Bayer HealthCare Pharmaceuticals’a verilmiştir.

Kaynak : usnews.com

2.191 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!