Thomas Graham

Thomas Graham

İskoçyalı Thomas Graham, gazların diyalizi ve difüzyonu  konusunda yaptığı işlerle meşhur olan bir kimyagerdir.

Hayatı

Thomas Graham 21 Aralık 1805’da İskoçyanın Glasgov şehrinde doğdu. Babası şehirde zengin tekstil üretimi işini yapardı ve oğlunun kilisede papaz olmasını istiyordu. Fakat Thomas babasının isteklerine uymayarak 14 yaşında Glasgov Üniversitesine öğrenci olarak kaydoldu. Üniversite döneminde kimya öğretmeni Tomson’un dersleri onu çok etkiledi.1824’da üniversiteyi lisans derecesi ile bitirdi. Daha sonra Edinburg Üniversitesi’nde tıp okudu ve kısa bir süre Portland Caddesi Tıp Fakültesi’nde ve Glasgov Mekanik Enstitüsünde kimya dersi verdi. 1828’de Edinburg Kraliyet Cemiyeti’nin Onursal Üyesi seçildi. 1829’da Graham, öğretmeni olduğu okulda asistanlık yaptı. Daha sonra 1830’da Glasgov Anderson Kolejinde kimya profesörü olarak çalıştı.1831-33 döneminde Topluluğun Keit Madalyasını kazandı.

1841’de Graham, Londra Kimya Topluluğu’nun kuruluşunda yardımcı oldu. Daha sonra ilk ulusal kimya toplumu sayılan Londra Kimyasal Topluluğunun ilk başkanı oldu ve 1844’de genellikle İngiltere’de önde gelen kimyager olarak kabul edildi. O, 1854’te Darphanenin ustası olana kadar 20 yıl bu üniversitede kaldı. Graham düzenli, mantıklı ve yanlış yapmamaya özen gösteren bir öğretmendi. O, Darphanede olduğu sürede, pozisyonunu çok ciddiye aldı, böylece araştırma çalışmalarını birkaç yıl durdurdu.

Graham ,16 Eylül 1869’da Londra’daki Gordon Meydanı’nda öldü. Naaşı Glasgov Katedrali’ndeki aile mezarlığına gömülmek üzere Glasgov’a götürüldü.

Evlenmedi ve hiç çocuğu yoktu.

Ödülleri

Tomas Graham, büyük işlerinden dolayı 1862’de Kral Cemiyeti’nin Kopley Madalyası, 1862’de Paris Ilim Akademisi’nin Prix Jecker’i ve 1837 ve 1863’te Kral Cemiyeti’nin Kraliyet Madalyası gibi birçok ödül aldı. Bunun dışında, Onun “Elementler Kimya’sı” kitabı, İngiltere ve Avrupa’da yaygın olarak kullanıldı.

Bilimsel Çalışmaları                                                                                                                            

Graham, 1829’da gazların difüzyonu hakkında bir yazı yayınladı. Bu konudaki gözlemlerin çoğu Johan Dobereiner ve Jozep Priestley tarafından yapılmıştır, ancak Graham difüzyon yasasını formüle etmiştir. Graham çeşitli gözenekli kaplarla çeşitli gazların yayılma oranlarını karşılaştırdı. Ayrıca, efüzyon oranını küçük bir diyafram ile karşılaştırdı. Bir gazın sabit bir sıcaklıkta efüzyon veya difüzyon oranının yoğunluğunun kareköküne ters orantılı olduğu sonucuna varmıştır. Bu Graham Yasa olarak bilinir.

Uygulamalı alanlarda Graham ayrıca, modern sağlık bakımının yanı sıra araştırma ve endüstriyel ortamlarda kullanılan bir süreç olan diyalizle ilgili temel keşifler yaptı. Graham’ın kolloid çalışmaları, modern teknolojinin başlangıç noktası olan böbrek diyaliz makinesinde “diyaliz” olarak adlandırılan bir şey kullanarak kolloidleri ve kristaloidleri ayırma yeteneğiyle sonuçlandı. Bu çalışmalar, kolloid kimyası olarak bilinen alanın temel taşıdır ve Graham kurucusu olarak nitelendirildi.

Graham 1860’da sıvıları inceledi. Bir bardak suyun en alt kısmına yerleştirilen renkli şeker çözeltisinin rengini yavaşça yukarı doğru uzattığını belirtti. Bu işleme difüzyon denir. Ayrıca, jelatin, tutkal, albümin ve nişasta gibi maddelerin yavaşça difüzyon ettiğini belirtti. Maddeleri iki şekilde sınıflandırdı: çabuk dağılabilen maddeler- kristalloidler ve yavaşça dağılabilen maddeler- kolloidler.

Thomas Graham’ın diğer eserleri, fosfor asitleri, palladyum tarafından hidrojenin emilmesi ve hidratlı tuzlardaki kristalleşme suyunun araştırılmasını içerir.

1.415 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!