Thomas Willson

Thomas Willson 14 mart 1860 yılında Kanada’da doğmuştur. Hamilton kentinde eğitim hayatını sürdürmüştür. 21 yaşındayken, Hamilton’da kullanılan ilk elektrik ark lambalarını tasarlamış ve patentlendirmiştir .Daha sonra  ABD ye taşınmıştır.

1892 yılında , asetilen gazı üretiminde kullanılan kalsiyum karbür oluşturmak için ekonomik olarak verimli bir süreç keşfetmiştir . 1895 yılında patentini Union Carbide’a satmıştır .

Aynı yıl Kaliforniya’da Mary Parks’la evlenmiştir ve Kanada’ya geri dönmüştür. 1895 yılında  Woodstock’daki annesi için bir ev inşa etmiştir . 1900 ve 1901’de Ottawa’ya taşınmıştır ve hem Ontario ( Merritton ve Ottawa) hem de Quebec ( Shawinigan ) ‘da karbür bitkileri açmıştır . 1911’de deniz şamandıraları ve fener işaretçileri üretmek için Uluslararası Deniz Sinyali Şirketi’ni kurmuştur .

1907 yılında, şimdilerde Gatineau Park’ında Meech Gölü üzerinde bir yazlık ev inşa etmiştir . (Ev şu anda federal hükümete aittir ve Meech Gölü Anlaşması üzerinde müzakere alanı olduğu için dikkate değerdir .) 1911 yılı içinde Meech Deresi’nde bulunan bir değirmende gübrelerin üretiminde fosforik asidin yoğunlaştırılmasıyla deney yapmaya başlamıştır. Bu girişimden ve sermayenin tükenmesinden dolayı, neredeyse tüm mallarını alacaklılarına, Amerikan tütün kralı JB “Buck” Duke’a kaybetmiştir.1915 yılında, kalp krizi gecirerek ölmüştür.

Yorumlar
About Ömer Aksu

27 Kasım 1993 tarihinde İstanbul'da doğdu. 2012 yılında Beykoz Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi'nden mezun olup aynı yıl Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni İngilizce-Kimya Bölümünü kazandı. 1 yıl hazırlık qğitimini tamamladı.Kimya bölümü 3.sınıf ögrencisi olarak lisans eğitimine devam etmekte ayrıca organik laboratuvarında araştırma görevi yapmakta.Gönüllü olarak İnovaktif Kimya Dergisi'nde İngilizce çeviri yapmakta.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend