Tosya Bahçelievler Anadolu Lisesi’nin Kimya Projesi Tübitak Bölge Yarışmasında Sergilenecek

Lise öğrencileri Tosya Pirinci hakkında çok önemli bir projeye imza attı.

Tosya Bahçelievler Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Sarıkılçık Pirincinin antioksidan aktivitesinin belirlenmesi projesi 48.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında sergilenecek.

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bu yıl 48.si gerçekleştirilecek.

Tosya Bahçelievler Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencilerinden Ayşegül Kübra CANDAN ve Edanur KARACA TÜBİTAK tarafından düzenlenen 48.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında « Tosya da yetişen Sarıkılçık pirincinin DPPH yöntemi ile antioksidan aktivitesinin belirlenmesi» adlı proje ile katıldı.

Çok sayıda projenin katıldığı yarışmada ilçemizden Tosya Bahçelievler Anadolu Lisesi’nin çalışması kabul edildi. Tosya Pirinci üzerine ilçemizden lise düzeyin yapılan ilk çalışma olması nedeniyle önemli olan proje hakkında öğrenciler; “ilçemizde yetişen pirinç dünyaca ünlü. Lezzeti bilinen ve tanınan bir ürün üzerine çalışma yaptık. Projemiz ilk olarak öğretmenimiz ve okul idarecilerimiz tarafından fikir aşamasında çok beğenildi. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz pirinci araştırmak istedik. Projemiz kabul edildi. 27-29 Mart 2017 tarihlerinde projemizi bölgede sergileyeceğiz. Destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz” şeklinde duyhularını dile getirdi.

Batı Karadeniz Bölgesinde ön elemeyi geçen projelerini öğrenciler danışmanlık yapan Kimya Öğretmeni Özden YILDIZ eşliğinde 27-29 Mart tarihleri arasında projelerini Samsun Bölge Yarışmasında sergileyecek.

Kaynak : haberci37.com

Okumanızı Öneriyoruz

Tekstil Tabanlı Kompozitler Geleceğin Uzay Mühendisliğini Dokuyabilecek

Fotoğraf: Örgü makinesi. Kaynak: Manchester Üniversitesi Manchester Üniversitesindeki gelişmiş malzemeler araştırması, ilk kez örülmüş tekstil …