Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü yönetti ve doktorasını psikoloji alanında aldı. Cambridge Üniversitesi’nde immünoloji ve bulaşıcı hastalıklar Profesörü olmasının yanı sıra Ulusal Bilimler Akademisi üyesi olan Lalita adında bir kız kardeşe sahiptir. Ramakrishnan Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya’da çifte vatandaşlık yaptı.

Ramakrishnan, genç bir öğrenciyken bilim ile ilgilenmeye başladı ve bu da onun fizikteki lisans programına katılmasını sağladı. 1976 yılında Ohio Üniversitesi’nden Fizik bölümünden mezun oldu. Daha sonra iki yılını biyoloji bölümünde San Diego California Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olarak geçirdi. Hücre zarlarında kanalları oluşturan rodopsin (reseptör proteini) denilen bir molekülü bulan ve inceleyen Amerikan biyokimyacı Mauricio Montal ile çalıştı. Ramakrishnan’ın ilk akademik geçmişi ona teorik fizik alanında bir kariyer hazırlamasına rağmen bu çalışma onu biyokimya alanına yönlendirdi. Doktora sonrası araştırmalarını 1978’den 1982’ye kadar Yale Üniversitesi, New Haven, Connecticut’ta gerçekleştirdi. Amerikan moleküler Biyofizikçi ve Biyokimyacı Peter Moore’nin laboratuvarında çalıştı. Bu sıkı çalışmalar sayesinde Cambridge’de Tıbbi Araştırma Konseyi’nin Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda bir pozisyon elde etti.

Ramakrishnan, ribozomal çalışma ile ilgilenmeye başladı ve daha sonra, Don Engelmen ve Peter Moore’un laboratuvarında, membran proteinleri içeren bir ribozom projesi üzerinde doktora sonrası için teklif aldı. Venkatraman Ramakrishnan, Yale Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarını ribozom üzerine yaptı. 1983-95 yılları arasında Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda bir bilim adamı olarak görev yaptı ve Stephen White ile işbirliğine başladı. Orada ribozomların, kromatin ve histon olarak bilinen protein dâhil diğer moleküllerin, yapısını açıklamak için, nötron saçılması ve X-ışını kristalografisi gibi çeşitli tekniklerle çalıştı.

Orada, protein-RNA kompleksleri, ribozomların 5.5 alt birimi ve 30S alt birimi (prokaryotik küçük ribozomal alt birim) üzerine çalışmalarını başlattı. 1999 yılında Ramakrishnan İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji Tıbbi Araştırma Konseyi Laboratuvarında bir pozisyon aldı. Thermus thermophilus küçük ribozomal alt birimin RNA yapısı ve düzenlemesiyle ilgili verileri sundu. 1999’dan bu yana İngiltere’deki Moleküler Biyoloji MRC Laboratuarı’nda araştırmacı ve 2008’den beri Cambridge’de kıdemli bir araştırma görevlisidir. Daha sonra 2007 yılında laboratuvar, mRNA ve tRNA ligandları ile kompleks halinde tüm ribozomların atomik yapısını belirledi

Kromatin ve histon yapısı üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Ramakrishnan, doktora sonrası araştırmacıların yanı sıra birçok doktora öğrencisinin de danışmalığını yapmıştır.

Ribozomlar üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Ramakrishnan, bugüne kadar birçok ödül aldı. 2009 yılında Ada Yonath ve Thomas A. Steitz ile birlikte ‘Ribozomun Yapısı ve İşlevi Hakkındaki Çalışmalar’ için Kimyada ‘Nobel Ödülü’nü aldı. Bunun yanı sıra, Tıp Ödülü ve Avrupa Biyokimyasal Topluluklar Federasyonu (FEBS) Madalyası ile ödüllendirildi. Ramakrishnan İngiliz Biyokimya Derneği tarafından Heatley Madalyası ile onurlandırıldı. İngiliz-Amerikalı biyolog, Royal Society Üyesi (FRS)’dir.

237 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!