Volkanlar Dayanıklılık ve Yalıtım Arayan Bilim Adamlarının İlham Kaynağı Oldu

volkanlar dayaniklilik ve yalitim arayan bilim adamlarinin ilham kaynagi oldu

Bilim adamları dayanıklılık ve yalıtım üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Polonyalı araştırmacılar daha önce kullanılan maddeler yerine yalıtımda volkanik kaya kullanımının nasıl sonuç vereceğini araştırıyor. Bunun halihazırda kullanılagelen maddelere göre daha ekonomik olabileceği düşünülüyor.

Krakow Teknoloji Üniversitesi’ndeki çalışmalarda volkanik kaya ve küller kullanılarak elde edilen inorganik jeopolimer, Profesör Janusz Mikula’ya göre yalıtkan ve granit kadar da sert:

“Bizim elde ettiğimiz jeopolimer kendine has özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Her şeyden önce ısıyla dayanıklılığı artıyor. Evinizde bir yangın olduğunu düşünün. İçerideki sıcaklık 800-900 dereceye kadar çıkar. Normalde bildiğimiz inşaat malzemeleri ve hatta polimer dahi gücünü kaybedecektir. Yırtılma ve parçalanmalar başlar. Fakat bizim polimerimizde aksine dayanıklılık artacaktır.”

Krakow Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim adamları ürettikleri jeopolimerin ideal bir inşaat malzemesi olduğu görüşünü taşıyor. Onlara göre bu madde yapı malzemesi olarak kullanılabilmesinin yanısıra kaplama malzemesi olarak kullanıldığında metallerin paslanmasını da engellebiliyor ve yalıtım için kullanılan polistrenin de yerini alabilecek. Araştırmacılar büyük bir adım daha öteye giderek bunun uzay araçlarında nasıl bir işlevi olabileceği üzerinde çalışıyor.

Kaynak : euronews.com

413 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!