Yaban Mersini Bileşikleri İnflamatuvar Bağırsak Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olabilir

Yaban Mersini Bileşikleri İnflamatuvar Bağırsak Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olabilir

Fotoğraf : Yashiro ve diğerleri, yaban mersininde bulunan bir polifenol olan pterostilbenin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini değerlendirdi.

FASEB (Federation of American Societies for Experimental Biology) Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre pterostilben, yaban mersininde bulunan resveratrol ile bağlantılı bir polifenolik bileşiktir ve güçlü immünosupresif özelliklere sahiptir.

Polifenoller, insanlar tarafından tüketilen sebzeler, meyveler ve bitkiler gibi doğal ürünlerdir.

Bitki polifenolleri antioksidan, anti-enflamatuar ve anti-kanserojen özelliklere sahiptir.

Tokyo Bilim Üniversitesi Biyoloji Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nde araştırmacı olan Doktor Takuya Yashiro, “resveratrol, üzümlerde bulunan, kolit ülserinin hayvan modelleri üzerinde immünomodülatör ve anti-enflamatuar şeklinde belirgin etkileri olan bir polifenol olduğu biliniyor” dedi. “İnflamatuvar bağırsak hastalığı için yeni bir tedavi türü olarak yapısal açıdan resveratrole benzer diğer bileşiklerin olasılığını araştırdık.”

İnflamatuvar bağırsak hastalığına sahip hastalarda, gastrointestinal sistem astarı bölgesi, vücuttaki yüksek bağışıklık reaksiyonuna bağlı kronik iltihaplanmanın sebep olduğu uzun ömürlü ülserleri içerir. Bu, sitokin adı verilen bağışıklık sistemi ile bağlantılı moleküllerin aşırı üretimini içerir.

Dahası, bağışıklık hücrelerinin iki çeşidi vardır. Bunlar dendritik hücreler ve T hücreleridir. Bir bağışıklık reaksiyonun başlangıcında, dendritik hücreler iltihaplı sitokinleri üretir ve bir savunma reaksiyonu başlatmak için T hücrelerini aktive eder.

Bu süreçler birlikte, hiperimmün bir reaksiyon ile sonuçlanan karmaşık bir yol oluşturur.

Doktor Yashiro ve meslektaşlarının çalışmasında, birçok bitkiden elde edilmiş bileşiklerin dendritik hücre aracılı T hücresi proliferasyonu üzerindeki etkileri incelendi.

Pterostilben, immünosupresif aktivitesinin diğer aday bileşiklerden daha güçlü olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, pterostilben tedavisinin T hücrelerinin Th1 ve Th17’ye (bağışıklık reaksiyonunu yükselten T hücrelerinin alt tipleri) farklılaşmasını önlerken, bunların düzenleyici T hücreleri içindeki (iltihabı engellediği bilinen başka bir alt tip) farklılaşmalarının artırdığını buldular.

Ayrıca pterostilbenin, çok önemli bir transkripsiyon faktörü PU.1’in DNA’ya bağlanım aktivitesini seyrelterek dendritik hücrelerden inflamatuvar sitokin üretimini engellediğini de açıklığa kavuşturdular. Pterostilbeni, inflamatuvar bağırsak hastalığına sahip olan farelerde test ettiklerinde, bileşiğin oral olarak alınması halinde hastalığın semptomlarını iyileştirdiğini buldular.

Doktor Yashiro, “hastalığı önlemek için, besinlerdeki faydalı bileşenleri belirlemek ve vücutta hangi bağışıklık reaksiyonlarının gerçekleştiği ve homeostazın modüle edildiği konularında altta yatan mekanizmanın anlaşılması oldukça önemlidir” dedi.

“Bulgularımız, pterostilbenin güçlü bir immünosupresif özelliğe sahip olduğunu, inflamatuvar bağırsak hastalığı için yeni ve doğal bir tedavinin yolunu açtığını gösterdi.”

Kaynak : sci-news.com

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: