Yeni Bir Araştırma 3D Baskı Sürecini Hızlandırmaya Yardımcı Olabilir

Bu resim Binghamton Universitesi’nin Yenilikçi Teknolojiler Kompleksindeki bir Z Corp 3-D Printer-Spectrum 2 model yazıcıyı göstermektedir.

Binghamton Universitesi, New York Eyalet Üniversitesi ve MIT’den bir araştırma ekibi 3D yazıcılarda , geliştirilirse tüm süreci hızlandıracak bazı darboğazlar tespit etti.

MIT(Massachusetts Institute of Technology) Makine Mühendisliği ve Üretim Verimlilik Laboratuvarı bölümünden Profesör John Hart liderliğindeki, Binghamton Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünden Yardımcı Profesör  Scott Schiffres’in de dahil olduğu araştırma ekibi, 0.2 mm kalınlığında baskı işlemi yapılırken çoğu geleneksel masaüstü ve AM sistemleri yaklaşık olarak saatte 10-20 cm3 hacminde baskıyı oluşturuyor.  Bu sistemin kısıtlaması ise baskı malzemesini besleyen tutma çarkı mekanizması. Baskı malzemesini tamamen eritmek için çarkın kullanabileceği kuvvet (yaklaşık 60 newton) ve besleme hızı (yaklaşık 9 mm/sn)  sınırlıdır.

Schiffres ‘Polimer erime hızının bir çok uygulamada sınırlayıcı olduğunu bulduk’ dedi. ‘Polimerin enjektöre girebilmesi için gereken basınç bir  sıcaklık fonksiyonudur. Eğer çekirdek yeteri kadar sıcak değilse, yazıcı polimeri sıkıştırıp enjektörden geçiremez.’

Schiffres ‘Bu çalışmanın eklemeli üretim ve daha yüksek çözünürlüklü baskı ile hız arasındaki dengeyi nasıl arttıracağına dair sonuçları mevcut. Araştırmanın,  polimerin ön ısıtma işlemini incelemek ve çoklu ekstrüderlerle baskı yapmak için gelecekteki çalışmalara ilham vereceğini umuyoruz.’ diye ekledi.

Savunma Bakanlığı , MIT Uluslararası Tasarım Merkezi (IDC) ve MIT Uygulamalı Çalışma Merkezi bu projeyi desteklerken, Lockheed Martin şirketi de hibe desteğinde bulundu.

Makalenin yazarları MIT lisansüstü öğrencileri Jamison Go ve Adam Stevens’dır.

Şu an Additive Manufacturing’ de çevrimiçi olarak ‘Erimiş Filament Üretimi ile Eklemeli Üretim Hız Limitleri ve Yüksekçıktılı Sistem Tasarım Kılavuzu’ başlığı altında makeleye ulaşmak mümkün.

Kaynak : rdmag.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …