Deniz Hayvanları Yenilenebilir Enerji için Araştırılıyor

Deniz Hayvanları Yenilenebilir Enerji için Araştırılıyor

Pasifik Kuzeybatısı’nda denizde rüzgar ve dalga tesislerinin geliştirilmesine ilgi artmaktadır.

Bu, yenilenebilir enerji şirketleri için sorun teşkil etmektedir çünkü bu tesislerin inşası öncesi çevresel etkiler göz önüne alınmalıdır.

Oregon State Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip , Kuzey California , Oregon kıyılarında ve Güney Washington’daki sekiz bölgede okyanus tabanındaki tortulardan kare elde etmek için 500 poundluk bir cihaz kullanarak sorunun çözümüne yardımcı oldular.

Yakın zamanda yayınlanan bir makale , tortu özellikleri ve hayvan hayatı (çoğunlukla kalem silgisi büyüklüğünde istiridye ve solucanlar ) arasındaki ilişkinin örneklenen bu bölgelerde tutarlı olduğunu gösteren araştırmaları özetliyor.

Bu çok önemli bir nokta çünkü yenilenebilir enerji şirketlerinin uygun gelişme alanını karakterize etme süreci deniz hayvanları için zararlı olabilir. Bu tür analizler hem maliyetli hem de zaman alıcıdır çünkü bu tanımlama insan gücü gerektirmektedir.

Bunun yerine ,şirketler ilk olarak çoğu otomatik olan tortu analizi yapılabilir. Tortu analizi yapıldıktan sonra , bölgede bulunması muhtemel deniz hayvanlarını önceden kestirmek ve olası etkileri belirlemek için Oregon ekibinin bulgularıyla çapraz referanslar yapılabilir.

Oregon State ‘in Hatfield Martine Bilim Merkezi’nde deniz biyoloğu olan Sarah Henkel liderliğinde yürütülen araştırma, dalga enerjisinin geliştirilmesi için hedeflenen derinliklerde bulunan 137 yerden toplanan tortuları içeriyor .

Bu bahsedilen yerler , Eureka , California kıyılarında iki ile on mil , altı Oregon bölgesi (Bandon , Siltcos , Reedspot , Cape Perpetua , Newport , Nehalem ) ve Grays Bank ,Washington olmak üzere sekiz lokasyondan oluşuyor .

Henkel , Pasifik Kuzeybatısı Reedsport/ Coos Bay ,  Newport ve Tillamook gibi Oregon sahillerindeki enerji gelişimine son zamanda ilgi duyulduğunu söyledi .

Coos Körfezi kıyılarında rüzgar çiftliği yapma planları son bulmuş olsa da , Henkel Oregon’daki yeni rüzgar projelerinin geliştirilmesi için benzer koleksiyonlar ve analizler yürütüyor.

Yakın zamanda Rhode adasında tamamlanan sahile yakın ilk rüzgar enerjisi projesiyle Amerika Birleşik Devleti , yenilenebilir enerji gelişiminde daha başlangıç aşamasındadır . Avrupa ülkeleri bu konuda daha uzun bir geçmişe sahiptir .

Continental Shelf Research dergisinde ‘’Pasifik Kuzeybatısı’nın sığ bölgelerinde deniz makrofaunal topluluklarında belirgin ve öngörülebilir küçük oranlardaki alüvyon ‘’  yazısı yayınlandı .  Daha önce Henkel’in laboratuvarında  çalışmış Kristin Politano yardımcı yazardır.

Kaynak : eurekalert.org

4.288 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!