Yeni Sprey Jel, Donmayı Tedavi Etmek için İlaçların Derinlemesine Hareket Etmesini Sağlıyor

Yeni Sprey Jel Donmayı Tedavi Etmek için İlaçların Derinlemesine Hareket Etmesini Sağlıyor

Fotoğraf: Soğuk havada çok fazla zaman geçiren insanlar donma riski – potansiyel olarak yıkıcı doku hasarı- ile karşı karşıyadır. Ancak yeni bir jel buna karşı koruma sağlayabilir.

Kızak, paten, kar ayakkabısıyla yürüyüş, kayak ve daha fazlası, kısa kış günlerinde saatlerce eğlence sağlayabilir. Ancak soğuk hava, soğuk eğlenceden daha fazlasını getirebilir. Ayrıca insanları ciltte ve diğer dokularda ciddi ve kalıcı hasar riski altına sokabilirler. Donma olarak adlandırılan bu tür yaralanmaları tedavi etmek zor olabilir. Ancak yeni bir sprey jeli acil yardım sağlayabilir. İyileşmeyi hızlandırırken aynı zamanda donma hasarını azaltabilir.

Donma, vücudun bazı kısımları donma noktasının altındaki sıcaklıklara maruz kaldığında meydana gelir. Özellikle risk altında olan ayak parmakları, parmaklar ve kulaklar ile burun, çene ve yanaklardır. Bunlar, vücudun daha merkezi kısımlarına göre daha az kan akışı alırlar. Bu yüzden donma olasılıkları daha yüksektir. Nitekim yeterince soğuğa maruz kaldıklarında, hücrelerin içindeki ve çevresindeki sıvılar kristalleşebilir. Bu durum, bu hücreleri öldürür.

Dahası, ekstremitelere – gövdeden uzaktaki alanlara – kan akışı yavaşlayacaktır. Bunun nedeni, bu bölgelere kan getiren damarların daralmasıdır. Ne kadar sıkı sıkarlarsa, o kadar az kan geçer. Bu durum bir kaza değildir, vücut bunu çekirdeğinde ısı tutmak için yapar, böylece kalp ve diğer önemli organlar çalışmaya devam eder. Ancak bu azalmış kan akışı, aşırı ısı, oksijen ve besin maddelerini aç bırakabilir. Donmayan dokular bile ihtiyaç duydukları tüm oksijeni alamadıklarında zarar görebilir.

Isındıktan sonra donma yaralanması daha da kötüleşebilir. Kızarır ve şişerse iltihap ilerlemiş olabilir. Bu, bağışıklık tepkisinin önemli bir parçasıdır. Fakat çok uzun sürdüğünde, iltihaplanma hücreye zarar veren serbest radikalleri ve iltihaplanmayı teşvik eden peptitleri serbest bırakır. Bunlar, donmayı tedavi etmeyi zorlaştıran farklı türde bir zarara neden olabilir.

Kurtarma İçin Süper-Küçük Bilim

Donma yaralanmalarının iyileşmesine yardımcı olmak için bir ilacın iltihabı durdurması, kan akışını artırması ve iyileşmeyi hızlandırması gerekir. Aynı zamanda derin yaralı doku katmanlarına ulaşması gerekecektir. Yalnızca üst katmanlara ulaşan bir tedavi yaranın tamamını iyileştirmez. Ancak dokulardan ilaç almak zor olabilir. Böylece Rahul Verma nanoteknolojiye yönelmiştir.

Verma, Punjab, Hindistan Mohali’deki Nano Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde ilaç araştırmacısıdır. Bir yaraya püskürtülebilecek bir jel geliştirmek için Hindistan’daki diğer araştırmacılarla birlikte çalışmıştır.

Jel, iki önemli bileşen içerir. İlki ibuprofen ilacıdır. Bu yaygın ağrı kesici aynı zamanda iltihapla da savaşır. Diğer ilaç ise heparindir [HEP-uh-rin]. Karaciğer ve akciğerler doğal olarak bu bileşiği yapar. Kanın pıhtılaşmasını engeller. Bazen doktorlar, kan inceltici olarak laboratuvar yapımı heparin bile reçete ederler. Örneğin ameliyattan sonra tehlikeli pıhtıların önlenmesine yardımcı olabilir. (Daha önce kan aldırdıysanız, kanınızı sıvı tutmak için toplama tüplerinde heparin bulunur.) Heparin ayrıca kan akışını artırır ve iyileşmeyi hızlandırır. Bu, donma için ideal bir tedavi olmasını sağlar.

Yeni Sprey Jel Donmayı Tedavi Etmek için İlaçların Derinlemesine Hareket Etmesini Sağlıyor

Fotoğraf: Donma olabileceğinden şüphelendiğinizde yapmamanız gerekenlerle ilgili bazı donma belirtileri ve uyarılar.

Ancak Verma’nın ekibinin bir sorunu vardı. Heparin negatif elektrik yüküne sahiptir. Su itici – veya hidrofobik – dış zardan kolayca hücreye geçmez. Bu zarlar negatif yüklü. (Negatif yükler birbirini iter; zıt yükler çeker.) Bu sorunun üstesinden gelmek için, araştırmacılar heparini süper küçük, zar duvarlı paketler içinde paketlediler. Bu paketler pozitif yüklü ve su seven – veya hidrofiliktir. Bu, paketlerin hücre zarlarından geçmesine yardımcı olur. Ayrıca küçüklerdir, sadece 200 nanometre (0,000008 inç) genişliğindedirler. Bu küçük boyut, dokulara kolaylıkla derinlemesine girmelerini sağlar.

Bilim insanları, püskürtülebilir bir jel oluşturmak için bu heparin ve ibuprofen paketlerini diğer bileşenlerle karıştırdı. Daha sonra bu ürünü donma olan fareler üzerinde test ettiler. Tedavi görmeyen sıçanlar, yaralanmalarından sonraki iki hafta boyunca sadece hafif bir iyileşme yaşamıştır. Heparin alanlar bir kısmını iyileştirdi, ancak tamamen değil. Sadece nano sprey jeli püskürtülmüş sıçanlar 14 gün içinde tamamen iyileşmiştir.

Verma’nın ekibi bulgularını 6 Kasım’da ACS Biomaterials Science & Engineering’de yayınladı.

Henüz Başlangıç Zamanı İçin Hazır Değil Misiniz?

Verma, bu jelin donma için önemli bir yeni tedaviye giden ilk adım olduğunu söylüyor. Yine de kış maceracılarının satın alabilmesi için biraz zaman geçecek. “İnsanlar üzerinde klinik deneyler planlıyoruz” diyor. Bunlar “tüm olumlu sonuçları alırsa”, merkezinin sprey jeli satışa sunmayı düşüneceğini söylüyor.

Verma, başka bir tedaviye de ihtiyaç duyulup duyulmayacağını “donma yaralanmasının ciddiyetine bağlıdır” diye belirtiyor. Jel, yarayı erkenden korumaya yardımcı olmalıdır. Ancak şiddetli donma, ek tıbbi tedaviye ihtiyaç duyabileceğini söylüyor.

Kaynakça: sciencenewsforstudents.org

525 Kez Okundu

Sinem Şahin

1995 doğumluyum. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya mühendisliği bölümünü kazandım ve Temmuz 2018'de lisansımı tamamladım. İnovatif Kimya Dergisi ekibine kimya alanındaki gelişmeleri takip etmek ve kendimi geliştirmek amacıyla katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!