Yerli ilaç sanayisinde kapasite yatırımı

Toksöz Grup bünyesindeki Arven İlaç, Türkiye’de Kırklareli’nde bulunan tesisinin üretim kapasitesini genişletti.

Genişleyen üretim kapasitesi ile Arven, biyolojik ilaçları Türkiye ve çevresindeki pazarlara hızlı bir biçimde ihraç edecek. Arven, global kalite standartlarına ve düzenlemelere uyumluluk bakımından GE’nin FlexFactory çözümüyle Avrupa pazarlarına açılacak.

Avrupa’nın yedinci büyük ilaç pazarı olan Türkiye, 2023’e kadar ilaçlarının yerel üretimini yüzde 60’a çıkararak, sağlık sektörünü daha da büyütmeyi ve dönüştürmeyi planlıyor.

Arven İlaç, Türkiye’deki üretim kapasitesini, esnek ve verimli biyolojik üretimi mümkün kılan, entegre ve tek kullanımlık teknoloji tabanlı GE FlexFactory platformuyla genişletmeyi seçti. Verimlilik konusunda elde edilen iyileştirmeler, Arven biyobenzer ilaç portföyünü destekleyecek.

Arven İlaç Biyoteknoloji ve Ar-Ge Direktörü, İrem Yenice anlaşma ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Memeli hücrelerini baz alan biyolojik üretim için, tek kullanımlık sarf malzemelerinin kullanımına dayalı sistemleri devreye sokmaya karar vermeden önce, bir dizi farklı kriter üzerinden değerlendirmelerde bulunduk. Bunlar; sistemlerin esnekliğini, yerel organizasyon gücünü, teknik desteği, hızı ve işbirliğine dayanan çalışma yapısını kapsıyordu. GE Sağlık’ın standartları ve FlexFactory platformu bu anlamda ihtiyaçlarımızı karşıladı. Türkiye son dönemde biyoteknolojik ürünlerin hücreden bitmiş ürüne kadar tüm aşamaları ile yerel üretimine odaklanıyor. Bu nedenle, tek kullanımlık üretim teknolojilerinin devreye alınmasıyla birlikte sektörde benzer hedefleri olan şirketlerdeki iş fırsatlarının artacağına inanıyoruz.”

Kaynak : hurriyet.com.tr

667 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!