Yunusların Sağlığı için Nefes Testi

Yunusların Sağlığı için Nefes Testi

Yöntem, Deepwater Horizon petrol sızıntısına maruz kalan yunuslarda hastalık belirtileri buluyor.

Breathalyzer tipi bir cihaz, araştırmacıların, memelilerin sağlığını incelemek için bir yunusun nefesindeki bileşikleri toplamasına izin veriyor.

Yeni bir araştırmaya göre, 2010 Deepwater Horizon petrol sızıntısına maruz kalan yunusların nefesindeki bazı moleküllerin varlığı, solunum yolu rahatsızlığı belirtileri ile ilişkili. Bulgular, araştırmacıların nispeten yaygın olmayan nefes analizi kullanarak deniz memelilerinin sağlığını değerlendirmek için kullanabilecekleri bir dizi biyolojik sinyal sağlıyor.

Bu dökülme sonucu ortaya çıkan petrol Meksika Körfezi boyunca kıyı bölgelerine ulaştıkça, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ndeki araştırmacılar ve Ulusal Deniz Memelileri Vakfı kan örnekleri alıp ultrason testleri yaparak La. Barataria Körfezi’ndeki şişe burun yunusların sağlığını izlemeye başladı. Ayrıca California Üniversitesi Davis ve meslektaşları Cristina E. Davis ile nefes analizleri yapmak için işbirliği yaptılar.

UC Davis araştırmacıları yunusların nefesinde organik bileşikleri yakalayabilen bir Breathalyzer tipi cihaz geliştirdiler. Araştırmacılar, yaklaşık 10 nefes için yunusun üfleme deliğinin üstünde kapaklı bir cam boruya bağlı bir süngersi ilk yardım maskesi tutuyorlar. Tüpü çevreleyen buz, bileşikleri camın üzerine donduruyor.⁠⁠⁠ Bilim adamları sıkışmış bileşikleri sıyırıp bir şişeye almak için dalgıç kullanıyorlar ve kütle spektrometrik analizi ile tanımlıyorlar.

Araştırmacılar, Barataria Körfezi yunuslarını sızıntıdan etkilenmeyen iki grupla karşılaştırdı. Bunlar Florida Sarasota Körfezi’ndeki vahşi bir nüfus ve San Diego’daki ABD Deniz Kuvvetleri Deniz Memecesi Programı tarafından yönetilen ve eğitilen bir nüfus.

İki sağlıklı yunus grubunun nefes metabolitleri oldukça benzerdi, ancak sızıntıya maruz kalan yunuslar oldukça farklı şekillerde idi. Barataria Körfezi yunuslarının nefesindeki yaklaşık iki düzine bileşik, olası pnömoni belirtileri olan akciğer konsolidasyonu ile ilgili ultrasonografi ile bağlantılıydı. Bu bileşiklerin bazıları, fosfatidilgliserol de dahil olmak üzere akciğer hücrelerinin parçalanmasının ürünüdür. Yağdan etkilenen yunusların nefesi bakteriyel pnömoni ile bağlantılı olabilen bakteri metabolitleri ve astımlı iltihaplanmanın bir işareti olan lökotrien E3’e de sahipti.

Fraunhofer İşlem Mühendisliği ve Ambalaj Enstitüsündeki nefes analizinin uzmanlarından Jonathan Beauchamp “Bu harika, yenilikçi bir çalışma” diyor. “Farklı popülasyonlarda metabolitlerin böylesine iyi ayrılmasının oldukça etkileyici olduğunu söylüyor. Metodun, afetlerin deniz memelilerine etkilerini değerlendirmek için mevcut araçları tamamlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …