Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanlarından Yeni Rekor : Dünyanın En Küçük Kardan Adamı

Bilim İnsanlarından Yeni Rekor : Dünyanın En Küçük Kardan Adamı

bilim insanlarindan yeni rekor dunyanin en kucuk kardan adami - Bilim İnsanlarından Yeni Rekor : Dünyanın En Küçük Kardan Adamı

Taramalı elektron mikroskupu ile oyulmuş 3 mikrometrenin biraz altında

Kanada Western Üniversitesi’ndeki batı nanofabrikasyon tesisindeki operatör, sadece 3μm uzunluğunda küçük heykelin yeni bir rekor kırdığını belirtti.

Western Üniversitesi’nden Tadd Simpson daha önce 2005 yılında kardan adamı tesadüfen yaptı. Nano ölçekli gözeneklerle donatılmış bir polimer film üzerine izole edilmiş silika küreler oluşturmak için uğraşırken bulmuş. Film çıkarıldığında izole edilmiş küreler geri bırakıldı fakat bazı durumlarda gözenekler daha derindi ve dimer oluşturmak için birden fazla silika küresi düştü ve nadiren de olsa bir dimer üst üste yığılıp kalabilir, başka silika küreler üç top oluşturdu henüz kolları ve yüzü yoktu.

Bu yıl Simpson eski örneklerini buldu ve laboratuvarda odaklanmış iyon demeti cihazını kullanarak kardan adamın gözlerini ve ağzını oluşturdu. İyon demeti platin katman için de kullanılabilir ve bu yüzden heykel için kol ve burun yapıldı. Her bir silikon kürenin çapı 0.9μm, kardan adam sadece 3μm’dan daha küçük büyüklükte yapıldı.

İngiltere’de Surrey Üniversitesinden Ulusal Fizik Laboratuvarı Araştırma Görevlisi David Cox nano-kardan adamın 2009 yılında yine oluşturulduğunu hatırlattı. Kardan adam benzer şekilde yapılmıştı, diğer kardan adam biraz daha büyüktü 30μm’nin biraz altında , yani yaklaşık 10 kat daha büyüktü.

Kaynak : scientificamerican.com

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Bilim İnsanlarından Yeni Rekor : Dünyanın En Küçük Kardan Adamı

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari acikladi aspirin kullanmak yarardan cok zarar veriyor 310x165 - Bilim İnsanları Açıkladı! Aspirin Kullanmak Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Bilim İnsanları Açıkladı! Aspirin Kullanmak Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Monash Üniversitesi tarafından 19.000 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, aspirinin fayda yerine zarar verdiğini ortaya koydu. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com