Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Büyük Set Resif Mercanları Plastik Yiyebiliyor

Büyük Set Resif Mercanları Plastik Yiyebiliyor

buyuk set resif mercanlari plastik yiyebiliyor - Büyük Set Resif Mercanları Plastik Yiyebiliyor

Avustralya’daki araştırmacılar, Büyük Set Resiflerinde  yaygın olarak bulunan mercanların mikro-plastik kirliliğini yiyebileceklerini keşfettiler.

James Cook Üniversitesi’ndeki Mercan Resifi Çalışmaları ARC Merkezi ile Baş Araştırmacı. Dr. Mia Hoogenboom, “Mercanlar seçici olmayan yemliklerdir ve sonuçlarımız gösteriyor ki , mercanlar , plastiklerin deniz suyunda bulunması durumunda , mikro plastikleri yiyebildiklerini göstermektedir”

Dr. Hoogenboom , Büyük Set Resiflerinde eğer mikroplastik kirlilik artarsa, küçük mide boşlukları sindirilemez plastikle dolu olduğundan mercanlar olumsuz etkilenebilir, “diyor.

Mikroplastikler, çevredeki küçük plastik parçacıklarıdır ve özellikle deniz kıyısındaki mercan resiflerinde deniz ekosistemlerinde yaygın bir kirleticidir. Mikro plastiklerin çoğalmasına rağmen, deniz ekosistemleri üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamamıştır.

Dr Hoogenboom “Deniz plastik kirliliği küresel bir sorundur ve mikroplastikler deniz organizmalarının sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir” diyor.

Kıyıya yakın olan mercan kayalıklarındaki mercanların mikroplastı tüketip tüketmediğini ve plastik kirliliğinin mercan resiflerini etkileme potansiyeli olup olmadığını belirlemeyi amaçladık.

Çalışmanın bir parçası olarak, araştırmacılar, Büyük Set Resifleri’nden toplanan mercanları plastik kirli suyun içine koydular. İki gece sonra mercanların plastik partikülleri yediğini keşfettiler.

Bir James Cook Üniversitesi Lisansüstü mezunu olan çalışmanın baş yazarı Nora Hall, “Mercanlar, dokularında yaşayan simbiyotik alglerin fotosentezinden enerji alıyor fakat, diğer bir yandan da zooplankton, tortu ve deniz suyunda yaşayan diğer mikroskopik organizmalar da dahil olmak üzere, onları çeşitli yiyecekler ile besliyorlar ” diyor.

“Mercanların, deniz planktonu üzerindeki normal beslenme oranından biraz daha düşük oranlarda plastik yediğini tespit ettik” diyor.Plastik, sindirim dokusunda sarılı olan mercan poliplinin derininde bulundu ve mercanların normal gıdalarını sindirebilme yeteneğini engelleyebileceği endişelerini artırdı.

Ekip ayrıca Büyük Set Resif’indeki kıyı mercan kayalıklarına bitişik suları örnek aldı.

Çalışma ortak yazarı James Cook Üniversitesi ve Avustralya Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden doktora öğrencisi olan Kathryn Berry, “Bu test sırasında polistiren ve polietilen gibi mikroplastları sadece küçük miktarlarda buldık” diyor.

Araştırmacılar, bir sonraki adımın plastiklerin mercan fizyolojisi ve sağlığı üzerindeki etkisinin yanı sıra diğer deniz canlıları üzerindeki etkisini belirlemek olduğunu söylüyor.

Dr Hoogenboom “Ayrıca, mercan resifleri üzerindeki balıkların plastik tüketip beslenmediğini ve plastik tüketiminin balık büyümesini ve hayatta kalmayı etkileyip etkilemediğini araştırıyoruz.” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Kübra Kılıç - Büyük Set Resif Mercanları Plastik Yiyebiliyor

Hakkında Kübra Kılıç

1988 İstanbul doğumluyum. İlk okulu İstanbul’da tamamladıktan sonra Bursa’da ortaokul ve liseyi tamamladım. 2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2012 yılında mezun oldum. 2014 yılından beri Sakarya da yaşıyorum. Bir sene kadar ağırlıklı olarak yurt dışına satış yapan bir arıtma firmasında satınalma mühendisi pozisyonunda çalıştım. Daha sonra ise bir boya firmasında üretim ve planlama sorumlusu olarak çalıştım çeşitli sebeplerden dolayı ayrıldım. Şu anda Sakarya da aktif olarak satınalma,planlama ve satış birimlerinde iş arayışı içerisindeyim. Hemen hemen her konuda okumayı severim bunun haricinde dil öğrenmeyi seviyorum bu yüzden şuanda ikinci dil olarak Almanca ya yöneldim ileride ki hedeflerim içerisinde ise kendime üçüncü bir dil katmak var. İnovatif Kimya Dergisinde İngilizcemi aktif kullanabilmek adına İngilizce haber çevirmenliğini severek yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com