Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Rus Bilim İnsanları, Sudaki Toksinlerin En Ufak Konsantrasyonunu Ölçen Bir Cihaz Geliştirdi

Rus Bilim İnsanları, Sudaki Toksinlerin En Ufak Konsantrasyonunu Ölçen Bir Cihaz Geliştirdi

rus bilim insanlari sudaki toksinlerin en ufak konsantrasyonunu olcen bir cihaz gelistirdi - Rus Bilim İnsanları, Sudaki Toksinlerin En Ufak Konsantrasyonunu Ölçen Bir Cihaz Geliştirdi

Uzak Doğu Federal Üniversitesi ve Rusya Bilimler Akademisinin Uzakdoğu Şubesi’nden bilim insanları, suda bulunan toksik hidrojen sülfürü en küçük konsantrasyonda bile ölçebilen sensör sisteminin prototipini oluşturdu. Üniversiteye göre; sistem, çevre denetimi ve medikal araştırmalar için son derece yararlı olabilir.

Biyosensör kullanan yeni cihaz hidrojen sülfürün 100 mikrolitre (1,000,000 mikrolitre 1 litreye eşittir) kadar küçük konsantrasyonunu çabucak kavrıyor. Bu, sağlıklı bir yetişkin için tehlikeli olabilecek hidrojen sülfür konsantrasyonunun birkaç mertebe altındadır. Prototip cihaz son derece hassas reseptörlerle donatılmış biyopolimer film kullanmaktadır. Eğer bu film  parlamaya başlarsa, bu hidrojen sülfürün varlığını gösterir. Üniversite konu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Üniversitenin Doğa Bilimleri Okulu araştırmacısı Alexander Sergeev “Deneyler sırasında, kimyasal olarak bağlı CY3 floresan boya ve miyoglobin proteinin biyopolimer matrisine eklenmesi ile oluşan protein komplekse dayalı ışık saçan sensör sistemi oluşturduk.” sözleriyle açıkladı.

Bilim insanı “Sudaki az miktarda hidrojen sülfür konsantrasyonlarına ulaşma yeteneği pratik olarak muazzam öneme sahiptir, çünkü bu gaz canlı organizmaların metabolizmasının ve organik maddelerin bozunmasının yan ürünü.” diyerek ekledi.

Sergeev aynı zamanda yeni cihazın pratik önemini vurguladı. “Bu yeni teknoloji sayesinde, deniz ortamının ekolojik olarak izlenmesi ve biyomedikal araştırmaları geniş bir alanda yürütmek mümkün.”

Hidrojen sülfür, yüksek konsantrasyonlarda bulunduğu sularda karakteristik bir çürük yumurta kokusu veren bir gazdır.  Sıklıkla kırsal bölgelerdeki kuyu sularındaki varlığının; bulantı, hastalık, ve hatta ölüme dahi sebep olduğu bilinmektedir. Gelişmiş bölgelerdeki maruziyet civardaki endüstriyel ve tarımsal üretim, atıksu arıtma tesislerinden ve petrol ve gaz geliştirme gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bazı yeraltı sularında doğal olarak oluşmaktadır.

Araştırma, Rus Bilim Vakfı ve Rus Genç Bilim İnsanları Başkanlığı Fonu’ndan sağlanan hibe sayesinde gerçekleştirildi. Son yıllarda Uzak Doğu Federal Üniversitesi ve Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Şubesi’nden araştırmacılar tehlikeli kimyasalların tespitine izin veren öncü teknolojileri oluşturdular. Buluşların arasında bağıl nem oranının son derece doğru bir şekilde ölçümünü sağlayan optik bir sensör,  amin ve amonyağı toplayan parlak kemosensörlerin yanı sıra sıvılardaki metal iyonlarını tespit eden yeni araçlar da bulunmaktadır.

Kaynak : sputniknews.com

Yorumlar
Esra Kelel - Rus Bilim İnsanları, Sudaki Toksinlerin En Ufak Konsantrasyonunu Ölçen Bir Cihaz Geliştirdi

Hakkında Esra Kelel

2011’de Üsküdar Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra sonra bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi gördü. Marmara Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Atabay İlaç ve Sumitomo Rubber AKO’da stajlarını tamamladı. Son sınıfta kısmi zamanlı olarak bölümünün laboratuvarında asistan olarak çalıştı. İki arkadaşıyla birlikte iletken biyopolimer üretimi konulu bitirme projeleriyle katıldıkları XIII. Ne Üretelim? Proje Yarışması’nda 3. oldular. Yabancı dilini ilerletmek ve ilgilendiği sektörleri yakından takip edip, aktarmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine dahil oldu.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

arastirmacilar tuz ve metal iyonlarinin sudan geri kazanimi icin etkili ve surdurulebilir bir yol kesfetti 310x165 - Araştırmacılar, Tuz ve Metal İyonlarının Sudan Geri Kazanımı için Etkili ve Sürdürülebilir Bir Yol Keşfetti

Araştırmacılar, Tuz ve Metal İyonlarının Sudan Geri Kazanımı için Etkili ve Sürdürülebilir Bir Yol Keşfetti

PDF OLARAK İNDİR Monash Üniversitesi, CSIRO ve Austin Üniversitesi’nin  Science Advances’de yayınlanan ortak araştırması, dünyadaki iki milyar insanın …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com