Aktif Kadınlar için Uyumadan Önce Yüksek Protein İçerikli Atıştırmalıklar Problem Teşkil Etmiyor

Aktif Kadınlar için Uyumadan Önce Yüksek Protein İçerikli Atıştırmalıklar Problem Teşkil Etmiyor

Florida Eyalet Üniversitesi liderliğindeki yeni bir araştırmaya göre yatmadan önce atıştırmalık tüketen fiziksel olarak aktif kadınlar; gün batımından sonra yüksek protein takviyesi için  buzdolabını açmakta tedirgin olmamalılar.

Florida Eyalet Üniversitesi’ndeki beslenme uzmanlarına göre ağırlık kaldıran kadınlarda yatmadan önce tüketilen proteinin gündüz boyunca tüketilen proteine kıyasla gece boyunca karın yağ metabolizmasını ya da tam vücut yağ yakımını aksatmadığını gösterdi.

Nutrition dergisinde yayınlanan bulgularla;  yaygın bir yanlış fikir  olan yatmadan önce  yemek yemenin kilo almakla ilişkisine – özellikle kadınlarda – karşı çıkıyorlar.

Çalışmanın sahibi profesör Micheal Ormsbee, “ Çok uzun bir zaman boyunca insanlar uyumadan önce yemek yemenin metabolik olarak rahatsızlık vereceği ve kilo aldıracağına inandırıldı. Buna rağmen , uyumadan önce küçük boyutlarda protein içerikli atıştırmayı tercih etmek elimizdeki verilere göre kilo almayı veya metabolik rahatsızlıkları desteklemiyor.” dedi.

Geçmiş araştırmalarda protein içerikli yiyecekler tüketmenin yararlı olduğuna dair birçok çalışma olsa da çalışmalar genellikle erkekler üzerine odaklanıyor. Bu çalışmada, Ormsbee ve çalışma arkadaşları ağırlık kaldıran kadınlarda yağ metabolizmasını araştırmak için iki deneysel koşul kullanıyor.

İlk koşulda çalışmaya katılanlar;  kazein protein karışımını antremandan 30 dakika sonra ve aynı tatla eşleşen placebo etkisi gösterecek bir karışımı yatmadan 30 dakika önce içtiler.  Diğer koşulda katılımcılar tersine döndürerek karışımı içtiler.

“Biz, fit kadınlarda  protein karışımının günün başka bir zamanında içilmesiyle yatmadan önce içilmesini karşılaştırarak  geceleyin yağ metabolizmasını nasıl etkilediğini araştırmak istedik. “ diyor Ormsbee.

Araştırmacılar daha sonra , bir gecede yağ metabolizmasını tam ve çok aşamalı sürecini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için tasarlanmış stratejik bir ölçüm yöntemi kullandı. İlk olarak ,  katılımcıların lipoliz ya da yağın yağ hücrelerinden salınması kayıt edildi. – Protein tüketimi zamanlamasının hücrelerin depolanmış yağları çevreleyen dokuya salıverme yetenekleriyle bağlantılı olup olmadığını algılamak için.-

Ardından takım, katılımcıların yağ oksidasyonunu ya da kasa enerji sağlamak için açığa çıkan yağları vücutlarının yakma kapasitesini ölçmek için soluk örneklerini kullandı.

Bu çalışma üzerine tezini yazan doktora öğrencisi Brittany Allman, bilim insanlarının egzersiz ile protein tüketiminin  vücut hücrelerinden yağ salımını tetiklediğini uzun zamandır bildiğini söylüyor.Brittany ve çalışma arkadaşları, aktif antreman yapan kişilerin yatmadan önce protein tüketiminin yağ salımını hızlandırmasına ilave bir etkisi olup olmadığını tanımlamakta  istekliler.

Takımın yaptığı çalışmalar, ağırlık kaldıran kadınların yatmadan önce yüksek  protein içeren atıştırmalıklar tüketmesinin zararından daha çok faydalı olduğunu ortaya koydu.

“Ağırlık kaldıran kadınlarda bölgesel karın yağ metabolizmasında ya da vücut yağ yakımına , gün içerisinde egzersiz  sonrası  protein karışımını içmekle uyumadan önce içmenin bir farkı yok .Yani aslında uyumadan önce protein tüketebilirsiniz  ve yağ metabolizmanızda bir değişiklik olmaz. “ diyor Allman.

Allman  bu çalışma ve bu çalışmayı takip eden araştırmalar ile bilimde, kadınların uyumadan önce yemek yemesinin sağlığa  zararlı olduğuna dair temelsiz inançları aydınlatmasına yardım edeceğini umut ediyor.

“Geceleri yemek yemenin kilo aldırması  ya da metabolizmayı yavaşlatması gibi yanlış düşünceler var. Araştırmalar yalnızca çok fazla kalorili şeyler yemek ya   da karbohidrat tüketmek için geçerlidir  .Gece protein tüketmenin çokça  yararlı etkisi var ve beslenme alışkanlıklarına bakış açısını bilimle değiştirmeye çalışmak çok önemli. “ diyor  Allman.

Bu araştırma, Florida Eyalet Üniversitesi İnsan Bilimleri Fakültesi Tez  Ödül Programı, Florida Eyalet Üniversite Enstitüsü Araştırma  Bursu, Dymatize Nutrition Sport Performance Institute ve FreislandCampina tarafından finanse edildi.

Kaynak : sciencedaily.com

343 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!