Bath Üniversitesi Yeşil Kimya Anlaşmasını İmzaladı

Bath Üniversitesi Yeşil Kimya Anlaşmasını İmzaladı

Dünya çapındaki 79 kurum, kimya eğitiminde yeşil prensipler üzerine yoğunlaşmayı kabul etti.

Bath Üniversitesi, kimya eğitim programlarını yeşil kimya prensipleri ilkelerinin öğretimine odaklamak için dönüştürme sözü veren ilk İngiltere kurumu olarak bir sözleşme imzaladı. Bath Üniversitesi, Beyond Benign’in Yeşil Kimya Mutabakatını imzalayan 11 ülkeden 78 üniversitenin arasına katıldı.

Beyond Benign eğitmenler, öğrenciler ve toplum için yeşil kimya kaynakları geliştiren ve dağıtan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Yeşil Kimya Mutabakatı, üniversite öğrencilerine yeşil kimya ilkeleri, toksikoloji ve kimyasalların insan sağlığı ve çevre üzerine etkilerinin öğretilmesini gerektirir.

Bath Kimya Başkanı Andrew Burrows, laboratuvardaki kimyasal proses ve malzemelere- örneğin atığı azaltarak, zararlı yan ürünlerin oluşumunu önleyerek ya da yenilenebilir hammaddeler kullanarak- daha yeşil alternatifler tasarlamaya odaklanılması gerektiğini açıkladı. Öğrenimde yeşil kimya ilkelerine bağlı kalmak, sentez laboratuvarlarında oluşan tehlikeli atık miktarlarını bile -Beyond Benign’in üç yıllık deneme kılavuzuna göre %30’a kadar- düşürebilir.

Şimdiye kadar, Sürdürülebilir Kimya Bath Üniversitesi lisans programlarında isteğe bağlı bir birimdi. Ancak 2023’ten sonra başlayan öğrenciler için başvurulacak müfredat düzenlemelerinden sonra bütün kimya öğrencileri için ana bir birim olacak. Burrows, “Özellikle Centre for Sustainable & Circular Technologies’deki yüksek lisans öğrencileri için bu çalışma prensipleri araştırma projeleriyle tamamen bütünleştirilmiştir.” diyor.

Kurumlar kendi yol ve zaman çizelgeleri üzerinde değişiklikler uygulayabilseler de Beyond Benign süreci takip etmek için yıllık anketler yürütüyor. Anlaşmanın şimdilik, çoğu ABD merkezli, Avustralya, Brezilya, Kanada, Kolombiya, Almanya, Hindistan, Kenya, Nijerya, İsveç, Tayland ve şimdi de İngiltere ile birlikte 79 imzacısı var.

Kaynak: chemistryworld.com

167 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!