Bursa TSO, Bor Madenine Yönelik Farkındalığı Arttırmak için Çalışmalarını Sürdürüyor

bursa tso bor madenine yonelik farkındaligi arttirmak icin calismalarini surduruyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), dünya bor rezervinin yüzde 72’sine sahip Türkiye’de bor madenine yönelik farkındalığı arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Dünyanın en büyük ve en iyi kalitede bor rezervlerine sahip olan Türkiye’de, bor madenini sanayiye kazandırmak amacıyla çalışmalarını yürüten BTSO Bor Araştırma ve Geliştirme Komisyonu, son olağan toplantısını Balıkesir’de gerçekleştirdi.

Balıkesir Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Bor Araştırma Geliştirme Komisyonu Başkanı İlker Duran, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Ermişler, komisyon üyeleri ve akademisyenler bir araya geldi.
Bor elementinin kullanım alanlarına dikkat çekilen toplantıda bor ile ilgili çalışmaların bir an önce hayta geçirilmesi gerektiği belirtildi. Bor elementinin muhteşem bir yapıya sahip olduğunu belirten İlker Duran, “Dünya bor rezervinin yüzde 72’si ülkemizde yer alıyor. Bu açıdan bor, ülkemiz için önemli bir zenginlik. Unutmayalım, bor madeni gelecek yılların ’petrolü’ gibi görülüyor. Bizler de sanayicinin bor konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını biliyoruz. Buradan yola çıkarak bu madenimizi ekonomimize daha fazla fayda sağlaması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye’de ilk defa böyle bir böyle bir platform oluşturduk. Komisyonumuz kısa zamanda iyi bir noktaya ulaştı. Bor elementi sanayici tarafından kullanılmaya başlandığında çok farklı projeler ortaya çıkacak. Bizler bunun için çalışıyoruz, çünkü bor elementi bizim zenginliğimiz. Bu konuda bizleri destekleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’a da teşekkür ediyorum. Bizler gerçeklerle mücadele ediyoruz, bu duygu ve bilinçle büyük sonuçlar alacağımıza inanıyorum” dedi.

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Ermişler ise, “Bor elementi gerçekten önemli ve bizler de Balıkesir Sanayi Odası olarak sizlere her zaman destek veremeye hazırız. Komisyonun yanında olacağımızı da belirtmek istiyorum ve çalışmalarınızı canı gönülden destekliyoruz. Sanayicilerimiz de bu projeleri desteklerlerse bor elementi ülkemizi bir üst segmente taşıyabilir” ifadelerini kaydetti.
Toplantıda Bor Araştırma ve Geliştirme Komisyonu’nun çalışmalarını içeren kitapçığın tanıtımı yapılırken, bor elementi ile ilgili projelere ilişkin bilgiler verildi.

Kaynak : milliyet.com.tr

650 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!