FDA, Bebek Mamalarında Toksik Elementleri Hedef Alıyor

FDA, Bebek Mamalarında Toksik Elementleri Hedef Alıyor

ABD Gıda ve İlaç İdaresi bebekler ve küçük çocuklar için satılan ortak gıda ürünlerinden toksik elementlere maruziyeti azaltmayı hedeflediği eylem planını açıkladı. FDA; yaptığı iç testlerin çocukların gıdalarda bulunan seviyelerde toksik elemente maruz kalma riski altında olmadığını gösterse bile “Sıfıra Yakın” olarak adlandırdıkları yeni stratejiyi uygulamaya başlayacağını belirtti.

FDA, Son eylem seviyelerini– insan sağlığı için tehlikeli ya da katkı maddesi içeren yiyeceklere kontamine miktarı- yayınladıktan sonra endüstrinin hedeflerine ulaşma aşamasındaki ilerleyişi değerlendirmek için bir zaman dilimi yayınlayacak. FDA, 8 Nisan’da yeni eylem planı bildirisinde ‘Gerçekte, bu elementler; havamızda, suyumuzda ve toprağımızda bulunuyor. Bu elementlerin seviyelerinin sınırları var.’ şeklinde açıklamada bulundu. Ajansın hedefi ise; bebek mamalarında “mümkün olan en geniş ölçüde” arsenik, kurşun, kadmiyum ve cıva seviyelerini azaltmak.

Eylem planında 3 faz var ve ilk fazda FDA uygun seviyeleri belirlemeye başlayacak. Ajans diğer elementlerden daha fazla veriye sahip olduğunda, diğer üç element için verileri değerlendirirken; elementler üzerinde uygun seviyeler önererek başlayacak. FDA ayrıca verileri ve bu hedeflere ulaşmanın fizibilitesi gibi şeylerle ilişkili olan hissedarlardan diğer bilgileri görebilecek. Ajans bundan sonrasında diğer üç elementin her bir döngüsü boyunca çeşitli kategorideki bebek ve çocuk yiyeceklerine karşı bilgi ve veri toplayacak.

Planın ikinci fazında, FDA bir gözlem periyodunu takip ederek eylem seviyeleri ayarlayacak ve sonuçlandıracak. Planın son fazı ise ileride seviyeleri azaltıp azaltmayacağının yeniden değerlendirmesini içerecek.

Bu eylem; önemli bebek maması markalarının; arsenik, kurşun, kadmiyum ve cıva gibi zehirli ağır metallerine önemli seviyede sahip olduğunu buldu.

Ajans, ‘Mamalarda FDA’nın toksik element testi; yiyeceklerde toksik elementin seviyesinde önemli bir azalma olduğunu göstereceğini’ belirtti. Eylem planı gelecekte FDA’ya, bu alandaki çalışmalarda yardımcı olacak. Toksik elementler hakkındaki devam eden çalışma açısından ajans; devam eden araştırmaların süreceğini ve meyve suyunda eylem seviyelerini ayarlamak için işbirliğine devam edeceğini söylüyor.

Kaynak: chemistryworld.com

296 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!