Francis Gordon Albert Stone

Francis Gordon Albert Stone

İngiliz kimyager Gordon Stone 19 Mayıs 1925 yılında İngiltere’nin güneybatısındaki  Exeter,Demon’da doğdu.Memur Sidney Charles Stone ve Florence Beatrice Stone’un tek çocuğuydu.Cambridge Üniversitesi’nden lisans ve doktora derecesini aldıktan sonra 1952’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Fulbright Scholar oldu.1954-1962 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve daha sonra yardımcı doçent olarak çalıştı.1961’de Guggenheim Bursu kazandı.1962’de Birleşik Krallığa geri döndü ve 27 yıl boyunca İnorganik Kimya Profesörü olarak Bristol Üniversitesi’nde ders verdi ve büyük bir kimya okulunun iki dönem boyunca başkanlığını yaptı.Aynı zamanda Princeton ve Carnegie-Mellon Üniversitelerinde ve Arizona Üniversitesi’nde misafir olarak öğretim profesörlüğü yaptı.

1970 yılında Kimya Krallığı Topluluğu’na 1976’da da Royal Society’e seçildi ve organometalik kimyaya verdiği birçok katkıdan dolayı Davy Madalyası ile ödüllendirildi.Birden çok karbon içeren metal türlerin keşfedilmesini sağladı.Çalışmaların odağı arasında florakarbon,izosiyanür,poliolefin,alkiliden ve alkilidin ligantlarının kompleksleri vardı.Baylor Üniversitesi’nde ömür boyu ilgi çekecek bir konu olan bor hidrürleri üzerine bir araştırma programı hazırladı.

1988’de İngiliz Hükümetinin Üniversite  Hibeler Komitesi tarafından İngiltere Akademisinde bir kimya incelemesi yapmak için İnceleme Komitesine başkanlık yapmak üzere görevlendirildi.

Robert West ile Organometallic Chemistry Advances adlı serinin editörlüğünü yaptı.

Bristol Üniversitesi’nde Gordon Stone Teorisi dizisi ile onurlandırıldı.

Bristol’un kimya okulu şuanda bölümlerin en üst düzeyinde yer almaktadır.Bunu Gordon’un üniversitedeki 27 yıllık katılımına borçludur.

Kimyaya olan katkılarının bir değerlendirmesi,Inorganica Chimica Acta’da 2005 yılında yayınlandı.

Stone,uluslararası alanda tanınan bilimsel dergilerde 700’den fazla yayın yazdı.

Dünya çapında bir bilim insanı olan Stone,Royal Society of London’ın bir üyesiydi.

Gordon Stone,tüm bilim dallarındaki yayınları takip eden bir ajans olan Scientific Information Enstitüsü tarafından dünyada adından söz ettiren  100 kimyagerden biri olarak seçilerek onurlandırıldı.

Gordon,dünya çapında bir inorganik kimya devi olarak tanındı ve 50 yılı aşkın süredir organik kimya ile sınırı aşan organometalik kimyanın temelinin gelişmesine öncü oldu.

Bristol Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemlerde İnorganik Kimya Bölümünü dünyanın önde gelen merkezi haline getirdi ve bu merkez geniş alanlarda araştırma yapan araştırmacıların ilgisini çekti.

Birkaç nesil Organometalik kimyagerler üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.Aynı zamanda eski öğrencileri,tüm dünyadaki üniversiteler ve bilimsel organizasyonlarda sorumluluk ve önem taşıyan görevler almışlardır.

Gordon Stone 6 Nisan 2011’de eşinin ölümünün 3 yıl ardından Wako,Texas,ABD’de hayatını kaybetti.

Ödüller ve Onurlar:

1970-Kraliyet Kimyacılar Birliği

1976-Kraliyet Cemiyeti Üyesi

1987-Başkan Yardımcısı

1978-Kurnakov Enstitüsü Chugaev Madalyası

1985-Amerika Kimya Topluluğu İnorganik Kimya alanında Ödül

1988-Kraliyet Kimyacılar Birliği Sir Edward Frankland Ödülü

1989-Kraliyet Cemiyeti Davy Medol Madalyası

1990-Kraliyet Kimya Derneği Longstaff Madalyası

Stone,3 ülkedeki 6 üniversiteden fahri doktora unvanı aldı.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …