Harry Kroto

Harry Kroto

Sir Harold Walter Kroto 7 Ekim 1939 yılında İngiltere-Cambridgeshire’in tarihi kasabalarından biri olan Wisbech’de doğdu.  Edith ve Heinz Krotoschiner’in oğludur, ismi Silezya kökenlidir. Babasının (Edith) ailesi Polonya – Bojanowo’dan göç etmiştir, annesi (Heinz) Berlin’lidir. Her ikisinin de ailesi Berlin’de doğdu ve 1930’larda Nazi Almanya’sından mülteci olarak Büyük Britanya’ya kaçtı; Babası Yahudi idi. Harry Bolton’da büyürken, İngiliz yetkililer II. Dünya Savaşı sırasında babasını Isle of Man’e (İngiltere ve İrlanda arasında denizcilik kuruluşlarının gemilerini tescil ettirdikleri küçük bir ada) karşı yabancı bir düşman olarak görüp hapsettiler ve Harry, yaşıtı olan aktör Ian McKellen’in de olduğu Bolton Okulu’na gitti. 1955 yılında Harold’un babası soyadını Kroto’ya kısalttı.

Çocukken, bir Meccano setinden (modern makine parçaları) çok etkilendi. Kroto, II. Dünya Savaşı’ndan sonra babasının ikinci bir balon fabrikasında bilimsel araştırmalarda yararlı becerileri geliştirerek – başka şeylerin yanında – yardım ettiği gibi Meccano’ya da katkıda bulundu. Ortaokulda kimya, fizik ve matematik konularına ilgi duydu çünkü altıncı sınıf kimya öğretmeni (Harry Heaney – daha sonra üniversite profesörü oldu) Sheffield Üniversitesi’nin Birleşik Krallık’ta en iyi kimya bölümüne sahip olduğunu hissettiğinden Sheffield’a gitti. Yahudi olarak büyümesine rağmen, Harry Kroto dinin kendisine hiç mantıklı gelmediğini söyledi. Üç dine sahip olduğunu iddia eden bir hümanistti: Uluslararası Af Örgütü, ateizm ve mizah. İngiliz Hümanist Derneğinin seçkin bir destekçisiydi. 2003 yılında Humanist Manifesto’yu imzalayan 22 Nobel ödülü kazananlardan biriydi.

Kroto, Robert Walker Hay’ın yanındaki Bolton Dilbilgisi Okulu’nda eğitim gördü ve 1958’de Sheffield Üniversitesi’ne girerek, Kimya dalında birinci sınıf onur belgesi (1961) ve Moleküler Spektroskopi (1964) dalında doktora diploması aldı. Sheffield’deki döneminde aynı zamanda “Oklar”ın sanat editörü olan üniversite öğrenci dergisi, üniversite ekibi için tenis oynuyor (UAU finallerine iki kere ulaşıyor) ve Öğrenci Atletizm Konseyi (1963-64) Başkanlığı yapıyordu. İlk fosfoalkenleri (karbon fosforlu çift bağlı bileşikler) yapmak gibi diğer şeylerin yanı sıra, doktora çalışmalarında, karbon asidioksit, O = C = C = C = O üzerine yayınlanmamış araştırmalarda dahil edildi ve bu, çok sayıda çoklu bağ içeren karbon atomları zincirleri içeren moleküllere genel bir ilgi gösterdi. Çalışmalarına organik kimya ilgisiyle başladı, ancak spektroskopiyi öğrendiğinde onu kuantum kimyasına çevirdi; Daha sonra astrokimyaya ilgi duydu. Doktora programını kazandıktan sonra, Kanada Ottawa’daki Ulusal Araştırma Konseyi’nde moleküler spektroskopide daha ileri çalışmalar yapan iki yıl boyunca post-doktora yapmış ve bir sonraki yılını New Jersey’deki Bell Laboratuvarları’nda (1966-1967) geçirdi. Sıvı faz etkileşimlerinin Raman çalışmaları ve kuantum kimyası üzerine çalıştı.

1967’de İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde öğretim görevi ve araştırma yapmaya başladı. 1967-1985 yılları arasında Sussex’te geçirdiği süre boyunca, yeni ve yeni kararsız(değişken) ve yarı kararlı spektroskopik türlerin çalışmalarına odaklandığı araştırmalar gerçekleştirdi. Bu çalışma S, Se ve P gibi saf elementlerle Karbonun çarpıştırılmasıyla bağlanan çeşitli yeni kimya alanlarının doğmasına neden oldu. Özellikle mikrodalga spektroskopisi ile saptanan yeni buluş (Sussex’teki meslektaşı John Nixon ile birlikte), yeni fosfor türlerinin oluşturulmasındaki önemli bir gelişmedir. Bu çalışma, fosfoalken ve fosfoalkin kimya alan(lar) ının doğumuyla sonuçlandı. Bu türler, karbona çiftli ve fosfora üçlü bağ (C = P ve C≡P) içerirler.

1975’te tam donanımlı bir Kimya profesörü oldu. Bu, Sussex meslektaşı David Walton ile uzun doğrusal karbon zinciri molekülleri üzerinde yapılan laboratuvar mikrodalga ölçümleri ile denk geldi, Kanada gökbilimcileri ile radyo astronomisi gözlemlemelerine yol açtı. Bu olağandışı karbon gibi türlerin, yıldızlararası uzayda nispeten geniş bolluklarda olduğu gibi, bazı yıldızların dış atmosfere (karbon açısından zengin kırmızı devler) sahip oldukları şaşırtıcı gerçeğini ortaya koydu.

Harry Kroto

1985 yılında Sussex çalışmalarına ve yıldız keşiflerine dayanarak, kimyasal reaksiyonları simüle eden laboratuvar deneyleri (James R. Heath, Sean C. O’Brien, Yuan Liu, Robert Curl ve Richard Smalley ile birlikte çalıştılar) Kırmızı dev yıldızların atmosferde kararlı C60 moleküllerinin yoğunlaşan karbon buharı ile kendiliğinden oluşabileceğini ortaya koydu. Eş araştırmacılar lazerleri grafit üzerine yönlendirdiler ve sonuçları inceledi. C60 molekülü, futbol topu ile aynı simetri desenine sahip, 12 beşgen ve 20 altıgen karbon atomundan oluşan bir moleküldür. Kroto, jeodezik kubbeleri düşünmüş olan Buckminster Fuller’den sonra, kubbe konseptinin yeni türlerin muhtemel yapısına bir ipucu vermiş olan molekülü “buckminsterfullerine” olarak adlandırdı.

1985 yılında C60 keşfi, Kroto’nun C60 organik konseptinin sonuçları (ve doğruluğunu ispatlamak için) için araştırmasının odağını spektroskopiden kaydırmasına ve kimya ve malzeme bilimi üzerindeki etkilerinden faydalanmasına neden oldu.

Harry Kroto

Bu araştırma, fulleren olarak bilinen yeni bir karbon allotropunun keşfi için önemlidir. Karbonun diğer allotropları grafit, elmas ve grafendir. Harry Kroto’nun 1985 yılında yayınladığı “C60: Buckminsterfullerine” başlıklı makalesi, JR Heath, SC O’Brien, RF Curl ve RE Smalley ile birlikte yayınlandı ve Amerikan Kimya Topluluğu’nun Kimya Tarihi Bölümü’nden Kimya Atılım Ödülü ile ödüllendirilip 2015’te Rice Üniversitesi’nde kendilerine takdim edildi. Fullerenelerin keşfi, Texas-Houston’daki Rice Üniversitesi Nanoscale (Nanoölçek) Bilim ve Teknolojinin Richard E. Smalley Enstitüsü’ne 2010 yılında Amerikan Kimya Topluluğu tarafından Ulusal Kimya Tarihinin dönüm noktası olarak kabul edildi.

2004’te Kroto, Florida Eyalet Üniversitesi’ndeki Francis Eppes Kimya Profesörü olarak yeni bir pozisyon almak üzere Sussex Üniversitesi’nden ayrıldı. FSU (FEÜ)’da şu konularda temel araştırmalar yaptı: Profesör Alan Marshall’la birlikte Karbon buharı; Profesörler Naresh Dalal (FSU) ve Tony Cheetham (Cambridge) ile stratejik olarak önemli elektriksel ve manyetik davranışa sahip açık yoğunlaştırılmış faz sistemleri; Ve nano yapılı sistemlerin oluşum mekanizmaları ve özellikleri. Buna ek olarak FSU’daki fullerenler, metallofullerenler ve yıldız tozu gibi yıldız / yıldız çevresi polisiklik aromatik hidrokarbonların astrokimyasını araştıran araştırma girişimlerinde bulundu.

1995 yılında İngiltere’de müşterek olarak; Nobel Ödüllüleri ile konferanslar, röportajlar, tartışma programları, kariyerler, TV ve İnternet Yayıncılığı için öğretim kaynakları da dahil olmak üzere yüksek kaliteli bilim filmleri hazırlayan bir eğitim hayır kurumu olan Vega Science Trust’ı kurdu. Vega, 280’den fazla program üretti ve bu da bir TV bilim kanalı olan Vega web sitesinden ücretsiz olarak akışı sağlandı. Trust 2012 yılında kapandı.

Kroto 2009’da, ikinci bir bilim eğitimi girişimi olan Geoset’in geliştirilmesine öncülük etti. Bilim, Mühendislik ve Teknoloji için Küresel Eğitim Alanının kısaltılmış adı olan GEOSET, eğitimciler ve halk tarafından serbestçe indirilebilen kayıtlı öğretim modüllerinin gittikçe büyüyen bir çevrimiçi önbelleğidir. Program, önde gelen üniversitelerden ve kurumlardan gelen eğitim videoları ve sunumlarından oluşan global bir havuz oluşturarak bilimleri artırmayı amaçlıyor.

2003’te Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu gerekçesiyle Blair / Bush’un işgali öncesinde, bir düzine İngiliz Nobel Ödülü sahibi tarafından imzalanacak ve Times’da yayınlanacak bir mektup organize etmeye başlayan Kroto, Arkadaşı Nobel Barış Ödülü sahibi Sir Joseph Rotblat tarafından oluşturuldu ve The Times’da 15 Şubat 2003’te yayınlandı.

2002-2003 yılları arasında İngiltere’de haftalık olarak yayınlanan Times Higher Education Supplement için bir dizi makale, çoğunlukla fikir parçaları yazdı. 2002-2004 yılları arasında Kroto, Royal Society of Chemistry’in (Kraliyet Kimya Topluluğu’nun) Başkanı olarak görev yaptı. 2004’te Florida Eyalet Üniversitesi kimya bölümünde Francis Eppes Profesörlüğüne atandı ve nanobilim ve nanoteknoloji alanında araştırma yaptı.

29 Nisan 2010 tarihinde Auburn Üniversitesi’nde konuşma yaptı ve 13 Ekim 2010 tarihinde Rice Üniversitesi’nden Robert Curl ile James A. Baker III Enstitüsünde Kamu Poltikaları hakkında konuştu.

Ekim 2010’da Kroto, orta ve lise öğrencilerinin Nobel ödüllü bir bilim insanıyla gayrıresmi bir diyalog kurma fırsatına sahip olduğu Laureate programı ile ABD Bilim ve Mühendislik Şöleni Öğle Yemeği’ne katıldı.

Ocak 2011’de Hindistan’ın Kerala kentinde bulunan Kottayam’daki Mahatma Gandhi Üniversitesi’nde, 5 ile 11 Ocak 2011 tarihleri arasında Kerala Hükümeti özel davetli öğretim görevlisi olarak konuştu.

Kroto, Şüpheci Araştırma dergisi ve Sorgulama Merkezi ile bağlantılı olarak Şüpheci Soruşturma Komitesi tarafından organize edilen “bilimsel araştırmaya ve eleştirel düşünceye ithaf olunmuş” bir kongre olan CSICon 2011’de konuştu. Ayrıca IPhO 2012 dersini Estonya’da düzenlenen Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda da verildi.

2014’te Kroto, Kanarya Adaları’ndaki Starmus Festivalinde konuşarak, hayatındaki bilim, kimya ve tasarım konularında bir konferans verdi.

1963 yılında o sırada Sheffield Üniversitesi öğrencisi olan Margaret Henrietta Hunter ile evlendi. Çiftin iki oğlu oldu: Stephen ve David. Tüm hayatı boyunca film, tiyatro, sanat ve müzik ile ilgilenen biriydi ve kendi resimlerini yayınladı.

Harry Kroto

Kroto, ölümsüzlük inancının insan ölüm oranını kabul etme cesaretinin eksikliğinden kaynaklandığını düşünen bir “dindar ateist” idi. İngiliz Hümanist Derneği’nin patronuydu. Uluslararası Af Örgütü’nün destekçisiydi. Dini dogmaların insanların etik olmayan ya da insanlık dışı eylemleri kabul etmesine neden olduğuna ilişkin görüşüne atıfta bulundu: “Bernie Madoff’un yapmış olduğu tek hata bu hayatta geri dönüş sözü vermek.” Bilim adamlarının tüm türün yararına çalışmakla yükümlü olduğunu belirtti. 15 Eylül 2010’da Kroto, diğer kamu görevlileri ile birlikte Papa 16. Benedict’in İngiltere’ye yaptığı devlet ziyaretine muhalefetini belirten açık bir mektubu The Guardian’da yayınlandı.

Kroto, Asteroid Günü’nün ilk İmzacılarından idi.

2008’de Kroto, öğretme yaratımcılığını evrimin yanına yönlendirdiği için Michael Reiss’i eleştirdi.

Kroto, organize çevrimiçi bilgilerin “Eğitim Devrimi” olarak nitelendirilmesinden övgüyle söz etti ve bunu Google, YouTube ve Wikipedia’ya atıfta bulunan “GooYouWiki” dünyası olarak adlandırdı.

Kroto’nun en sevdiği sözlerinden biri şuydu: “Spinoza’nın kendisini, insanoğlunun kaderleri ve eylemleri ile ilgilenen bir Tanrı değil, var olanın düzenli bir şekilde uyum içinde kendini açığa çıkaran Tanrı’ya inanıyorum.” (Albert Einstein)

Buckminsterfullerene’nin keşfi, Kroto’ya bir sanat ve grafik tasarım stüdyosu kurma rüyasını ertelemeye neden oldu; yıllarca yarı profesyonelce grafik yapıyordu. Bununla birlikte, Kroto’nun grafik tasarım çalışmaları sayısız poster, antetli kağıt, logolar, kitap / dergi kapakları, madalya tasarımı vs. ile sonuçlandı. Sunday Times Kitap Ceketi Tasarımı yarışmasında (1964) ve Moet Hennesy / Louis Vuitton Bilim Ödülü (1994) ‘te grafik ödülleri aldıktan sonra sanat eseri üretti. Diğer dikkat çekici grafik eserlerinde, Nobel UK (Büyük Britanya) Kimya Atölyesi (2001) tasarımı ve Yaz Sergisinde (2004) Royal Academy (Londra) özellikleri bulunmaktadır.

Kroto 30 Nisan 2016’da Doğu Sussex Lewes’de 76 yaşında amyotrofik lateral skleroz komplikasyonlarından öldü. Aile ve yakın arkadaşlarının yanına gömüldü.

Richard Dawkins, kimyager Kroto için Kroto’nun “dine olan tutkulu nefret” ten bahsettiği bir anı yazdı. Wall Street Journal, onu “din tarafından kör olarak gördüğü bir dünyada bilimsel eğitimi desteklemek için dünyaya fırlatan (daha sonraki yaşamının çoğunu harcıyor)” olarak nitelendirdi. Slate’s Zack Kopplin, Kroto’nun ona, Louisiana’nın yaratılış yasasıyla savaş için nasıl tavsiyeler ve destek verdiğini anlattı. Bu yasada, kamu okullarında fakülte öğretmenlerinin evrimlere saldırmalarına ve Kroto’nun küresel ısınmanın bilimsel bulgularını nasıl savundunu gösteren bir kanun var. Nature dergisinde yayınlanan bir ölüm ilanında, Robert Curl ve James R. Heath, Kroto’ya şunları söyledi: “Britanyalı komedi grubu Monty Python’a benzeyen mizah duygusunu muzipçe hissedilmesi.”

Kroto Hem kendi başına hemde diğer bilim insanları ile birlikte birçok ödüle layık görüldü.

 • Tilden Kraliyet Kimya Topluluğu, 1981-82 Öğretim Görevlisi
 • Kraliyet Topluluğu (FRS) Üyesi seçildi, 1990
 • Amerikan Fizik Topluluğu Yeni Malzemeler Uluslararası Ödülü, 1992 (Robert Curl ve Richard Smalley ile birlikte)
 • Italgas Kimyada İnovasyon Ödülü, 1992
 • Kraliyet Kimya Topluluğu Longstaff Madalyası, 1993
 • Hewlett Packard Eurofizik Ödülü, 1994 (Wolfgang Kraetschmer, Don Huffman ve Richard Smalley ile birlikte)
 • Nobel Kimya Ödülü, 1996 (Robert Curl ve Richard Smalley ile paylaştı)
 • Karbon Madalyası, Amerikan Karbon Topluluğu Karbon Biliminde Başarı Madalyası, 1997 (Robert Curl ve Richard Smalley ile paylaşıldı)
 • Blackett Okutmanlığı (Kraliyet Topluluğu), 1999
 • Faraday Ödülü ve Konferansı (Kraliyet Topluluğu), 2001
 • Dalton Madalyası (Manchester Lit ve Phil), 1998
 • Avrupa Akademisi Erasmus Madalyası, 2002
 • Kraliyet Toplululuğu Copley Madalyası, 2002
 • Cherubini (Torino) Siparişi, 2005
 • Ulusal Bilimler Akademisi Yabancı Uyruklu Öğretim Üyeliği, 2007
 • Kavli Öğretim Görevlisi, 2007
 • National Historic Chemical Landmark, Amerikan Kimya Topluluğu, 2010.
 • Kimya Atılım Ödülü, Kimya Tarihi Bölümü, American Kimya Topluluğu, 2015
 • Kroto Şövalye yeni yıl onursal listesinde yer aldı 1996.

Sheffield Üniversitesi Kuzey Kampüsü,  Kroto İnovasyon Merkezi ve Kroto Araştırma Enstitüsü adlı iki bina içeriyor.

Toplamda 42 eğitim kurumundan fahri doktora unvanı aldı ancak Hertfordshire ve Exeter Universitelerinin Kimya Bölümlerinin kapatılmasından dolayı unvanları iade edildi.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …