Hayat Kimya, Tataristan’da Temizlik Kağıdı Üretimine Başladı

hayat-kimya-tataristan-da-temizlik-kagıdi-uretimine-basladi

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Hayat Holding, Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nde kimya fabirkası açtı.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Hayat Holding, Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nde kimya fabirkası açtı. Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde yapılan açılış törenine Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Avni Kiğılı, Hayat Holding Yurt Dışı İştirakleri Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Onur Güven, diğer Türk ve Tatar iş adamları katıldı.

Törende konuşan Minnihanov, “Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde 15. fabrikayı açıyoruz. Türk yatırımcıların açtığı üçüncü işletme. Bize inanarak buraya yatırım yaptıkları için kendilerine şükranlarını sunuyoruz. Tüm ortak projelerimiz başarılara imza atacak. Burada üretilen ürünleri satın almanızı öneriyoruz.” dedi.

Nihaz Zeybekci, Türk yatırımlarının Tataristan’daki yabancı yatırımın yüzde 25’ini oluşturduğunu, bu rakamın yüzde 30’a çıkarılması için görüşmelerde bulunduklarını söyledi. Zeybekçi hepimizin gurur duyacağı bir yatırımın kardeş coğrafyada açılışında bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Hayat Holding’in Kastamonu Entegre’den sonra bölgede açtığı ikinci fabrika için 180 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Hayat Holding’in bölgedeki yatırımları 1 milyar dolara ulaşacak. Hayat Kimya’da Moskova merkez ofis dahil 650 kişi istihdam edilecek. Fabrikanın yıllık kapasitesi 70 bin tonu buluyor.

Rusya temizlik kağıdı pazarına Papia ve Familya markalarıyla giren Hayat Kimya, Rusya’nın en büyük markalarından biri olmayı hedefliyor. Dünyada kişi başına tüketim 4,4 kilogramken bu rakam Rusya’da henüz 3 kilogram seviyesinde. Özellikle de çok katlı kağıt alanında da boşluk var. Rusya’nın temizlik kağıdı yıllık tüketimi 515 bin ton. Rusya’da ideal rakamı yakalamak için büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Rusya’nın bir diğer özelliği ise yıllık 86 bin ton temizlik kağıdı ithal ediyor. İthalatın önemli bir kısmı kaliteli kağıttan oluşurken, içerde üretimin genelde Avrupa standartlarının altında olduğu görülüyor.

Hammaddeyi Rusya’dan temin eden Hayat Kimya, Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve dolar kurundaki değişkenlerden ciddi etkilenmemeyi öngörüyor.

2014 yılını yüzde 20 artışla 1,2 milyar dolar ciro ile kapatan Hayat Kimya, 2015’de yüzde 20 büyüme hedefini sürdürmek istiyor.

Bakan Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’la birlikte Hayat Holding’in bölgede bulunan fabrikası Kastamonu Entegre’yi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kaynak : haberler.com

430 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!