Profesör Henry Rapoport, ailenin Amerika’ya gelişinden birkaç ay sonra 16 Kasım 1918’de New York’un Brooklyn kentinde dünyaya geldi. Henry üç yaşındayken aile Brooklyn’den Atlantic City, New Jersey’e taşındı. Liseden mezun olduktan sonra, Güncel Olaylar İçin Basın-Birliği Altın Madalyası ile ödüllendirildi. Lise günlerinde Henry, Rap olarak bilindi

1936’da mezun olduktan sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT) girdi, burada 1940’da kimya alanında büyük bir uzmanla çalıştı. Mezuniyet çalışması için MIT’de kaldı ve 1943 yılında Organik Kimya alanında doktorasını aldı.

İlk görevini Heyden Chemical’la yaptı. Şirket, penisilinin yapı aydınlatılması, sentezi ve izolasyonu üzerinde çalıştı. Cambridge’de iken, gelecekteki eşi Sonya Goldberg’le tanıştı. Tanıştıklarından iki yıl sonra 1944’te Boston’da evlendiler. Daha sonra 1945’te Washington, DC’deki Ulusal Sağlık Enstitülerinde Ulusal Araştırma Konseyi Bursu’nu kabul etti ve burada Lyndon ile morfin türevlerinin sentezi üzerine araştırmalar yaptı.

1946’da Henry Rapoport, Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nde kimyada öğretim görevlisi olarak görevlendirildi. Üniversitenin uçak bileti de dahil olmak üzere ulaşım masrafları sağlayacağını bilmemekle birlikte, o ve Sonya, trenle Berkeley’e gitti. Melvin ve Genevieve Calvin tarafından cömertçe karşılandı. Rap, 1957’de profesör statüsüne erişerek saflara yükseldi. 40 yılı aşkın süredir, Berkeley’deki premedikal ve diğer fiziki ve yaşam bilimleri öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda üst bölüm ve lisansüstü öğrencinin gerekli organik kimya derslerini verdi. Doğal ürünler kimyası ve heterosiklik kimya alanlarında çok sayıda patentin sahibi oldu. Rap, 1989 yılında gönülsüzce emekliye ayrıldı, ancak emekli profesör olarak, ölümüne kadar aktif bir laboratuvar hayatı oldu.

Profesörlük kariyeri boyunca Henry Rapoport olağanüstü bir şekilde üretkendi. 253 öğrenciyi eğitti ve M.S. alan 13 lisansüstü öğrencisi oldu. Doktora derecesi alan 103, lisansüstü öğrenci derecesine sahip ve araştırma becerilerini geliştiren 137 doktora sonrası öğrencisi oldu. En az 20.000 UC Berkeley öğrencisi, sentetik kimya derslerini 1946 ve 1989 yılları arasında Rap’dan almıştı. James Cason ile birlikte yazdığı organik kimya laboratuvarı ders kitabı birkaç sayıdan geçti ve ABD çapında kullanılan seçkin sayıda laboratuvar kitaplarından biriydi ve diğer dillere tercüme edildi. Böylece dünya genelinde daha yaygın şekilde kullanılabilir hale geldi.

Resmi emekliliğini takiben 13 yıl boyunca Rap, laboratuvarında 50 doktora sonrası öğrenciye danışmanlık yaptı, 436 bildirisinin 75’ini yayınladı ve 33 patentin 17’sini yayınladı. Kaliforniya Üniversitesi’ne atanan patentlerinden biri HİDROMON’U sentezleme yolları olup halen çok değerli ağrı kesici ilaç etken maddesi olarak kullanılmaktadır.

Henry Rapoport, ilaç ve tıbbi kimya alanındaki çalışmaları nedeniyle uluslararası alanda tanınmıştır. Özellikle, morfin ve kodein, kamptotesin gibi afyon alkaloidleri ve saxitoxin adı verilen kabuklu su ürünlerinin yetiştiği sularda kirliliğin artmasına neden olan bu madde gibi heterosiklik ilaçların toplam sentezi üzerine dikkat çekti, bunun yanında antibiyotikler ve antitümör bileşikleri üzerinde çalışmaları oldu. Çalışmaları, organik kimya bölümlerinde nadir bulunan, ancak tarım, biyoteknoloji, kimya veya eczacılık alanlarında endüstride sıkça bulunan alanları kapsıyordu. İlgi alanlarının listesine, azotlu heterosiklik kimya, nükleosid ve nükleotid kimya, peptid kimyası, radyokimya ve doğal ürün kimyası da dahil edildi.

Profesör Rapoport, özel bir akademisyenin en güzel özelliklerini ortaya koydu. Disipline dikkatle bağlıydı ve durmaksızın güncel kalmak için çalıştı. Kendisinden ve çalıştığı kişilerden de bunu istedi ve eldeki hedeflere yönelik rehberlik etmeye devam etti. Bir kişiye daha iyi sonuç vermeye çalışmak için paha biçilmez derecede akıllı eleştirmenlik yapıyordu. Kişisel hırs ve ego odaklı rekabet faktörleri Rap’te sessiz kaldı ve böylece genç insanlar için bir rehber oldu. Eski öğrencilerinden biri Rapoport için “Rap, müthiş bir araştırma müdürü” dedi.

Birçok yeni öğrenci için Rap, korkutucu bir figürdü. Tüm öğrencilerine ve postdoclarına adları yerine soyadları ile hitap etti. Kendisi duygusal olarak öğrencilerinden uzaklaşmak istediği için değil, çünkü şans eseri başlangıçta Rap’in laboratuvarına katılan organik kimyagerlerin hepsi aynı ada sahipti ve o da karıştırmamak için hepsine soyadları ile hitap etmeyi seçti.

Organik kimyada eğitimci olarak gösterdiği derin etkisine ek olarak, Henry Rapoport, kurumsal Amerika dünyasında dikkate değer bir etkiye sahipti. Endüstride danışmanlık, Rapoport’un tüm akademik kariyeri boyunca mesleki faaliyetlerinin önemli bir parçasıydı. Liste, büyük ilaç şirketlerinin çoğunun yanı sıra Kaliforniya biyoteknoloji endüstrisinden önemli bir temsilcisiydi. İlaç, biyoteknoloji, tarım, tıbbi cihaz ve enstrüman endüstrisinde önde gelen araştırmacılara tanıdık geldi. En az 43 şirkete danışman olarak kayıt yaptı ve ortalama 15 veya daha fazla şirket için aynı anda danışmanlık yaptı. Ölümünden hemen önce Amgen, Berlex, Chiron, Millennium, Pfizer ve Procter & Gamble gibi yaklaşık 20 şirketle danışmanlık yapıyordu.

1970’lerde Henry Rapoport, psoralenlerin sentetik kimyasını geliştirmek için UC Berkeley’de meslektaşı John Hearst’le bir araya geldi. Yeni psoralenler, RNA ve DNA virüsleri, bakteriler ve protozoonları içeren patojenlerin fotokimyasal olarak inaktivasyonunda son derece yararlı oldu. Bu inaktivasyon yöntemi, HRI Research, HRI Associates, Advanced Genetics Research Institute ve Cerus Corporation da dahil olmak üzere birçok Bay Area şirketinin kurulması için temel oluşturdu.

HRI Research ve HRI Associates (“HRI”, Hearst, Rapoport ve Isaacs’ın bu firmaların üç kurucusu), kan transfüzyon endüstrisi için kan bileşenlerinde patojenler inaktive etmek için psoralen fotokimyasını kullanan başarılı ve halka açık şirket olan Cerus Corporation’a dönüştü. Halen Cerus’un CEO’su Stephen T. Isaacs, Rapoport’un 1970’lerde danışmanlık yaptığı Hearst laboratuvarında eski bir lisansüstü öğrencisidir. Rap, geliştirdiği Serus’a, aylık Sentetik Kimya toplantılarında yorulmaksızın coşku ve tavsiye veren önemli bir bilimsel danışmanı olarak kaldı. Professor Rapoport aynı zamanda ChemQuip ve Oncologic adlı iki şirketin de kurucu üyesiydi. ChemQuip, şimdi kapatıldı. Oncologic, kanser teşhis ve terapisine yaklaşım geliştiren, California Richmond’da bulunan bir başlangıç ​​biyoteknoloji firmasıdır. Ayrıca Rapoport, 1991’de birleşmiş olan iki büyük biyoteknoloji şirketi Cetus ve Chiron’a çok erken dahil oldu.

Henry Rapoport’un seçkin araştırma ve bursu, bir Guggenheim Bursu (1955), Farmasötik Bilimler Akademisi’nden (1972) Farmasötik ve Tıbbi Kimya Araştırma Başarı Ödülü, American Chemical Society’den Arthur C. Cope Bilimsel Ödülü’ne 1985), American Chemical Society’den Doğal Ürünler Kimyası’nda (1988) Ernest Güdüeni Ödülü, Hope College’dan (1989) Seçkin Umut Bilim İnsanı Ödülü, Amerikan Farmakognozi Araştırması Başarı Ödülü (1992) ve California Üniversitesi’nden Berkeley Alma (1997). Kariyeri boyunca yabancı kurumlardan çok sayıda ödül aldı.

Rapoport, sempozyumlarda ve üniversitelerde, Brezilya’dan Tahran’a, İsveç’ten Pekin’e kadar dünyanın geniş kapsamında birçok yere davet edilen ve genel kurula dahil olan öğretim üyesiydi ve 1970’lerin sonlarında Malezya ve Nijerya’daki Harici İnceleme Uzmanı olarak çalıştı.

Nihayet C-13 nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisinin değerli bir tekniği olduğuna karar verdikten sonra Rap, yeni bir C Hafta sonu ve 13 NMR kitap evinde ve Pazartesi’ye kadar C-13 NMR hakkında, kampüsdeki birkaç çok çekirdekli uzmana kıyasla daha çok şey biliyordu. Öğrenciler ara sıra Professor Rapoport’un “iki eliyle aynı anda yazdıkları için” yetişemeyecek kadar hızlı olduğunu belirttiler. 6 Mart 2002’de Oakland, Kolifornia ABD’de vefat etti

Organik Kimyada Henry Rapoport’a Bağışlanan Başkan, Rap’in onuruna verdiği UC Berkeley’de ve olağanüstü eğitim ve kişisel deneyimlerinden dolayı mümkün oldu. Rap ile yaşadıkları tecrübelerin kalitesine bir kanıtı olan, büyük oranda meslektaşlarının, öğrencilerinin, ailenin ve arkadaşlarının kişisel katkılarıyla 500.000 doların üzerinde bir bağış yapıldı. Profesör Rapoport’un titizlikle organize ettiği, araştırma notları, el yazmaları, yazışmalar, konuşma ve toplantı notları ve kariyeri ile ilgili diğer dosyalardan oluşan belgeler, Bancroft Kütüphanesi’ndeki Bilim ve Teknoloji Tarihi Programı’na miras bırakıldı. UC Berkeley’de. 600’den fazla bilim ve teknoloji koleksiyonuna sahip olan Kütüphane, modern bilim tarihi çalışması için uluslararası bir merkez haline geldi.

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.