Hitit Üniversitesi Enerji Verimliliğinde Örnek Oldu

Hitit Üniversitesi, doğalgazdan elektrik enerjisi üretimiyle Türkiye’de örnek oldu.

Meslek Yüksek Okulu kampüsünde hayata geçirdiği trijenerasyon sistemi sayesinde hem Meslek Yüksekokulu kampüsünün ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretirken hem de atık gaz ile de ısıtma ve soğutma ihtiyacını da sistemden karşılıyor. Enerji kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlayan sistem kendi kendini 4 yılda amorti ederken bir yılda yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanmasına katkıda bulunmuştu. Hitit Üniversitesi’nin kamu üniversiteleri arasında ilk kez hayata geçirdiği sistem diğer üniversiteler ve kamu kurumlarına da örnek oldu. Türkiye genelinde bir çok üniversite ve kamu kurumu yöneticileri Hitit Üniversitesi’ne gelerek trijenerasyon sistemi hakkında bilgiler alarak incelemelerde bulundu.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, enerji verimliliğinin son yıllarda dünyanın gündeminde olduğunu belirterek, “Sistem sayesinde doğalgazdan elektrik enerjisi üreterek atık gazı da ısıtma ve soğutmada kullanıyoruz. Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ilk kez kurulan bir sistem. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının öngörülüyor. Buda enerji verililiğine bir katkıdır. Ülke kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik bir yatırımdır. Bu sistem sayesinde ciddi bir tasarruf sağlandı. Bu hem üniversitemiz hem de ülkemiz için büyük bir katma değerdir” şeklinde konuştu.

Kaynak : milliyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Tekstil Tabanlı Kompozitler Geleceğin Uzay Mühendisliğini Dokuyabilecek

Fotoğraf: Örgü makinesi. Kaynak: Manchester Üniversitesi Manchester Üniversitesindeki gelişmiş malzemeler araştırması, ilk kez örülmüş tekstil …