Jelatin, Aminoasitlerle Birlikte Bazı Sağlık Faydaları Sağlıyor

Bir çok insan için jelatin çok renkli ve çeşnili bir yiyecek. Fakat şaşırtan gerçek şu ki insanlar jelatinin faydalarından haberdar değil.

Jelatinin hazırlanma prosedürü hayvan kemiği,derisi ve kıkırdağının kolajen ekstratı ile birlikte kaynamasını içeriyor. Özellikle kolajeni işlerken, jelatin adı verilen renksiz ve tatsız maddenin şeklini alıyor. Jelatin soğuduğunda ise, jöle gibi bir doku halini alıyor.

Jelatin kolajen gibi bir çok sağlık faydası sağlıyor çünkü benzer amino asitlere sahip. Amino asitler biraraya gelerek proteinleri oluşturuyor ve organların görev yapmasında çok önemli rollere sahip. En önemlisi de proteinlerin enerji sağlaması.

İnsan vücudunda bazı amino asitlerin üretildiği doğrudur. Fakat insanların büyük çoğunluğu esansiyel amino asitleri diyetleri vasıtasıyla almak zorunda. Jelatinde bulunan aminoasitler bazı spesifik hayvanların organ ve kemiklerinde bulunuyor. İnsanlar genelde bu kısımları yemiyor.

Jelatinde bulunan amino asitler genellikle valin,prolin ve glysindir. Ayrıca arjinin,alanin  ve lisin gibi bazı aminoasitleri de içerir. İnsan vücudu en önemli amino asitlerden biri olan valini üretemez. İnsanlar bunu kemik suyu ya da takviye olarak tüketirler.

Jelatinin sağlığa bazı faydaları vardır; bunlardan birisi cilt sağlığını sağlamaktır. Kolajen cildi sağlıklı tutar, fakat artan yaşla birlikte, insanlar bunu kaybeder ve cilt sıkılığını yitirir. Bu ciltte çizgiler ve kırışıklıklarla sonuçlanır. Jelatin bunu engeller.

Jelatin bir makrobesleyici protein sağlar. Pek çok hayvan kaynağı protein içerir, ancak aynı zamanda çok miktarda sağlıksız yağ içerirler. Özellikle, jelatin yağ içermeyen iyi bir protein kaynağıdır.

Jelatinde bulunan glisin aminoasidi, midenin mukozal duvarına faydalıdır. Bu sağlıklı aminoasit sindirimi iyileştiren mide suyu üretimini arttırır. Medical News Today’in haberine göre, bir çalışma glisinin kan şekerini kontrol ettiğini ve tip 2 diyabetlilere iyi geldiğini iddia ediyor. Daha fazla çalışma ile bunun desteklenmesi gerektiği aşikar.

Jelatin içinde bulunan glisin uyku kalitesini de arttırıyor. Bazı klinik araştırmaların ortaya attığına göre; jelatin içindeki kolajen eklem ağrılarını da azaltıyor.

The U.S. National Library of Medicine bazı klinik araştırmaların eklem fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve acıyı azalttığını ifade ettiğini bildiriyor.

Bu iyileştirme osteoartrit hastalarına büyük fayda sağlıyor. Jelatindeki bir diğer amino asit ise lisin, kemikleri güçlendirmesiyle biliniyor.

Jelatin içerisinde bulunan lisin insan vücuduna kalsiyum absorbe etmesinde yardımcı oluyor. Kalsiyum kemikleri daha güçlü yapıyor ve aynı zamanda kemik kaybını da önlüyor. İnsan vücudu lisin sentezleyemiyor, bu yüzden diyetimizin içerisinde lisin yer almalı. Sağlıklı bir diyet bir insanın lisin alımını düzenleyebilir ve arttırabilir.

Jelatin aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olabilir. Aynı zamanda hormonları ve açlığı da dengeleyebilir.

Kaynak : sciencetimes.org

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.