Kimya sektörü gümrükte yeni düzenleme bekliyor

kimya sektoru gumrukte yeni duzenleme bekliyor

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz, hükümetin bir an önce ihracatçıların işlerini kolaylaştıracak adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, sektöre verilecek en büyük desteklerden birinin gümrükleme gecikmelerinin sona erdirilmesi olduğunu belirterek, “Bu konuda Hükümetimizden bir an önce ihracatçılarımızın işlerini kolaylaştıracak adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

Akyüz, yazılı açıklamasında, gümrüklerde usulsüz olarak nitelendirilen ihracat nedeniyle yavaşlayan gümrük işlemlerinin, işini dürüst yapan sanayicileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Usulsüzlük yapanların gereken şekilde cezalandırılmasını istiyoruz

Diğer yandan müşteri kaybeden ve kaybedilen müşteriyi çok zor geri kazanan ihracatçının güven problemiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Akyüz, “İç pazarımız ve ihracatımız da bu durumdan büyük zarar görüyor. 20 yıllık ihracat yapan firmayla geçen yıl şirket kurup ihracat yapmaya başlayan firmaları ayırt etmekte fayda var. En büyük temennimiz usulsüzlük yapanların gereken şekilde cezalandırılması ve bir daha olmayacak şekilde önlemlerin alınması. Dürüst sanayicilerimizin de mağdur olmaması…” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefine ulaşması için çok kısa bir süre kaldığına dikkat çeken Murat Akyüz, sektöre verilecek en büyük desteklerden birinin gümrükleme gecikmelerinin sona erdirilmesi olacağına dikkati çekerek, ihracatta sürekliliğin sağlanabilmesinin, istikrarlı gümrükleme süreçleriyle mümkün olacağını kaydetti.

Akyüz, sanayicinin, ihracatçının tüm gayreti ve özverisiyle çalışmalarına devam ettiğini belirterek, bu konuda hükümetten bir an önce ihracatçılara işlerini kolaylaştıracak adımlar atmasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak : dunya.com

582 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!