Kronik Ağrı ve Depresyon Arasındaki Moleküler Bağlantı Ortaya Çıktı

Kronik Ağrı ve Depresyon Arasındaki Moleküler Bağlantı Ortaya Çıktı

Hokkaido Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sıçanlar üzerinde yaptığı deneyler ile beyinde kronik ağrı ve depresyonu birbirine bağlayan mekanizmayı tanımladılar. Ekibin Journal of Neuroscience Dergisi’nde yayınlanan son araştırma sonuçları; kronik ağrı ve depresyon için yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.

Makalenin yazarlarından Hokkaido Üniversitesi’nden Profesör Masabumi Minami, “Klinisyenler uzun bir süredir kronik ağrının sık sık depresyona neden olduğunu biliyorlardı ancak buna beyinde hangi mekanizmanın sebep olduğu belirsizdi.” diyor.

Araştırmacılar, nöronal yolların sıçanlarda kronik ağrıdan nasıl etkilendiğini inceledi. Dört hafta boyunca uygulanan kronik ağrılardan sonra nöronların aktivitelerini ölçmek için elektrofizyolojik bir teknik kullanıldı. Kalıcı ağrının, stria terminalinin çekirdek zemini(BNST) olarak adlandırılan beyin bölgesinden ventral tegmental(VTA) alan olarak adlandırılan beyin bölgesinden çıkan nöronal yolda değişikliklere neden olduğu bulunmuş. Spesifik olarak kronik ağrı hayvanlarının BNST’sinde anksiyete ve korku gibi olumsuz duygularınında dâhil olduğu bilinilen bir nöropeptid olan kortikropropin salma faktörü (CRF) aracılığıyla gelişmiş sinyalleşmeyi buldular. Bu önemli gelişme CRF sinyallerinin, ödüllerle aktive edilen, zevk ve motivasyon üretimi ile ilgili olan beyindeki “ödüllendirme” sisteminin baskılanmasına yol açtığını gözlemlediler. Bu beyindeki ödül sisteminin bastırılması, zevk ve motivasyonun azalmasına yol açıp; altta yatan bir depresyon mekanizmasını ortaya çıkarır.

Masabumi Minami “Beyin ödüllendirme sisteminin sürekli olarak bastırılmasını sağlayan mekanizmayı netleştirerek kronik ağrı ile depresyon arasındaki bilinmeyen bağı bulduk.” diyor.

Araştırmacılar; sıçanlara aşırı büyük oranlarda gözlemlenen CRF sinyallerini engelleyen bir ilaçla tedavide bulunduklarında, beyin ödüllendirme sisteminde önemli bir rol oynayan dopamin nöronlarının aktivitesinin arttığını gördüler. Bu gelişme bilim insanlarına ilerleyen zamanlarda kronik ağrı ve depresyonu tedavi etmek için CRF gibi nöropeptidleri hedef alan ilaçların geliştirilebileceğini düşündürmektedir.

Masabumi Minami, “Bu bulgular yalnızca kronik ağrının duygusal yönünün iyileştirilmesine değil, aynı zamanda depresif bozuklukların tedavisi için yeni terapötiklere de yol gösterebilir.” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

856 Kez Okundu

Nurevşan Gündoğdu

22 Ağustos 1998 Kütahya Emet doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi Niğde'de bitirdim. 2016 yılında Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümüne başladım ve şuan son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ISWA Young Professionals Group ve ÜNİHAK üyesiyim. 2019 Şubat ayında bilimdeki gelişmeleri siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak için İnovatif Kimya ailesine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!