Milyonlarca Ton Plastik Atık, Temiz Yakıtlara ve Diğer Ürünlere Dönüştürülebilir

Milyonlarca Ton Plastik Atık, Temiz Yakıtlara ve Diğer Ürünlere Dönüştürülebilir

Fotoğraf Altı Yazı: Purdue Üniversitesi’nde geliştirilen bir kimyasal dönüşüm işlemi, Davidson Kimya Mühendisliği Yüksek Okulu’nda Maxine Spencer Nichols Profesörü Linda Wang tarafından tutulan şişede gösterildiği gibi geri dönüştürülmesini sağlar. Damıtma kullanıldığında, bu yağ tezgâhtaki şişede benzin benzeri bir yakıta ve dizel benzeri yakıta ayrılmaktadır.

Kimyasal dönüşüm işlemi poliolefin atıklarını dönüştürebilir.

Birleşmiş Milletler, her yıl okyanuslara 8 milyon tondan fazla plastik atığın atıldığını tahmin ediyor. Yeni bir kimyasal dönüştürme işlemi ile bir plastik türü olan poliolefin atıkları temiz yakıtlar ve diğer faydalı ürünlere dönüştürebilir.

Teknolojiyi geliştiren araştırma ekibinin lideri ve Maxine Spencer Nichols, Purdue Üniversitesi’nde Davidson Kimya Mühendisliği Bölümünde Profesör olan Linda Wang, “Stratejimiz, poliolefin atıklarını polimer, nafta (bir hidrokarbon karışımı) veya temiz yakıtlar da dahil olmak üzere çok çeşitli değerli ürünlere dönüştürerek geri dönüşüm için kullanmaktır. ” “Dönüşüm teknolojimiz geri dönüşüm endüstrisinin kârını artırma ve dünyanın plastik atık stoklarını küçültme potansiyeline sahip.” diyor.

Yüksek lisans öğrencisi olan Wang Kai Jin ve Purdue’da doktora sonrası araştırmacı olan Wan-Ting (Grace) Chen, poliolefin atıklarının% 90’ından fazlasını saf polimerler de dahil olmak üzere birçok farklı ürüne dönüştürebilen teknolojinin mucitleridir. Ekip, Mühendislik Teknolojisi Yüksekokulu’nda yardımcı doçent olan Gozdem Kilaz ve Mühendislik Teknolojisi Yüksekokulu Yenilenebilir Enerji Akaryakıt Laboratuvarı’ndaki doktora araştırma asistanı Petr Vozka ile yüksek kalitede benzin veya dizel yakıtlar üretenilmek için işbirliği yapıyor.

Dönüşüm işlemi, seçici özütleme ve hidrotermal sıvılaştırma içeriyor. Plastik bir naftaya dönüştürüldüğünde, diğer kimyasallar için bir hammadde olarak kullanılabilir veya ayrıca özel çözücülere veya diğer ürünlere ayrılabilir. Her yıl poliolefin atıklarından elde edilen temiz yakıtlar, yıllık benzin veya dizel yakıt talebinin yüzde 4’ünü karşılayabilir. Wang’ın çalışmasının bazı sonuçları ACS Sürdürülebilir Kimya ve Mühendisliğinde 29 Ocak’ta yayınlandı.

Wang, okyanusların, yer altı sularının ve çevrenin plastik atık kirliliğini tema alan yazıları okuduktan sonra bu teknolojiyi için çalışmalarına başladı. Son 65 yılda (8.3 milyar ton) üretilen tüm plastiklerin yaklaşık yüzde 12’si yakıldı ve sadece yüzde 9’u geri dönüştürüldü. Kalan yüzde 79’u çöplüklere ya da okyanuslara gitti. Dünya Ekonomik Forumu, atıkların su kütlelerine atılmaya devam etmesi durumunda, okyanusların balıklardan daha fazla plastik atık içereceğini  tahmin ediyor.

Wang, bu teknolojinin poliolefin plastiğinin yüzde 90’ını dönüştürebileceğini söyledi.

Wang, “Geri dönüştürülmüş veya atılmış plastik atıkların elden çıkarılması, hikâyenin bittiği anlamına gelmiyor” dedi. “Bu plastikler yavaşça bozulur ve toprağa ve suya toksik mikroplastikler ve kimyasallar verir. Bu bir felakettir, çünkü bu kirletici maddeler okyanuslara girdiğinde, tamamen geri dönülmesi imkansızdır.” Dedi.

Wang, bu teknolojinin hızla artan plastik atık miktarını azaltmak için geri dönüşüm endüstrisini teşvik etmesini umduğunu söyledi. Bu teknolojiyi daha ileriye taşıyabilmek için yardımcı olacak yatırımcılar veya ortaklar arıyor.

Wang’ın teknolojisi, Purdue Araştırma Vakfı’nın Teknoloji Ticarileştirme Ofisi tarafından patentlidir.

Kaynak : sciencedaily.com

160 Kez Okundu

Dilara Küçükay

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Çeşitli internet sitelerinde bilimsel konularda makaleler yazdım ve çeviriler yaptım. Hem bilimsel gelişmelerden haberdar olmak ve insanları haberdar etmek hem de İngilizcemi geliştirmek için İnovatif Kimya Dergisi'nde ilgi alanlarım üzerinde çeviriler yapmaktayım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!