Ronald Breslow

Ronald Breslow, 14 Mart 1931 yılında Rahway, New Jersey’de doğdu. 1952 yılında lisans, 1954 yılında yüksek lisans ve 1955 yılında Profesör R.B. Woodward ile yaptığı araştırmalarla doktora eğitimini, Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. Ardından bir yılını, doktora sonrası araştırmalarını devam ettirmek üzere, Lord Todd ile birlikte İngiltere’de, Cambridge Üniversitesi’nde geçirdi. 1956 yılında da Kimya Bölümü’nde asistan olmak üzere Columbia Üniversitesi’ne geldi. Şu anda ‘Samuel Latham Mitchill Profesörü’ olarak Columbia Üniversitesi Kimya Bölümü’nde çalışmalarını sürdürüyor. Kendisi bölümdeki on iki profesörden biri ve bölümün eski başkanı.

Ronald Breslow, yeni moleküllerin tasarımı, sentezi ve akabinde bu moleküllerin özellikleri üzerine çalışmalar yapan bir kimyacıdır. Çalışmalarına bir örnek olarak siklopropenil katyonu verilebilir. Siklopropenil katyonu en basit aromatik sistemdir ve bir halkada altı elektrondan oluşan sistemlerden farklı olarak hazırlanmış ilk aromatik bileşiktir.Ronald’ın esas olarak yaptığı birçok çalışma, bir dizi biyokimyasal reaksiyonun katalizi olan tiyamin -B1 vitamini-  tarafından kullanılan mekanizmanın tanımlanması üzerinedir.

Tiyamin üzerine olan çalışmasının yanı sıra, Ronald, hücrelerde terminal farklılaşmalara sebep olan ve kanser tedavileri için uygulamalarda kullanılabilecek olan, yeni bir hücre farklılaşması ajanı grubu da keşfetmiştir.

Ronald’ın 400’ün üzerinde yayınlaşmış çalışması bulunmaktadır. Araştırmalarının yanı sıra, Ronald, son derece saygın bir eğitimcidir. Kendisi, Columbia Üniversitesi’ndeki öğretmenliğinden dolayı, ‘Mükemmel Öğretmen’ ve ‘Mark Van Doren’ ödüllerinin sahibi olmuştur.

Ronald, yaptığı çalışmalarından dolayı da 1991 yılında, ‘Birleşik Devletler Ulusal Bilim Madalyası ( US National Medal of Science)’; 1987 yılında da Amerika Kimya Topluluğu tarafından verilen ‘Arthur C. Cope’ ödülünün sahibi olmuştur. Ayrıca ‘Amerika Filozofi Topluluğu’ ve ‘Birleşik Devletler Ulusal Bilim Akademisi’ gibi organizasyonların da içinde bulunduğu birçok çeşitli organizasyonun seçilmiş üyesidir.

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.