Edward Leo Cochran

Serbest radikallerle ilgili yaptığı çalışmalarıyla bilinen kimyacı Dr. Edward Leo Cochran Jr. 1929 yılında dünyaya geldi. 1956 yılında Orange, Connecticut’tan taşınarak doğup büyüdüğü yer olan Clarksville, Maryland’e yerleşti ve Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda kariyeri başladı.

Eğitim Hayatı ve Kariyeri

Dr. Cochran lisans eğitimini 1949 yılında mezun olduğu Loyola Üniversitesi’nde tamamladı. Kimya alanında mastır derecesine, ‘Çeşitli Hidrazonların Temelleri’ hakkında yazdığı tezi ile 1951 yılında Duquesne Üniversitesi’nde erişti. Doktorasını ise ‘Sıvı Fazdaki Alkil İyoditlerin Fotolizleri (Işılbozunmaları)’ konusu hakkında yazdığı tezi ile Notre Dame Üniversitesi’nde tamamladı. Dr. Cochran, Maryland’deki Howard İlçe İdaresi’nde çalıştığı dönem haricinde, kariyerinin neredeyse tamamı boyunca Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdürdü.

Bir kimyacı olarak Dr. Cochran, serbest radikallerin doğası hakkındaki çalışmalara öncülük etmiş olan bir takımın bir parçası olmuştu. Bu takımda; Chih-Kung Jen, Frank J. Adrian, Vernon A. Bowers, Samuel Foner gibi isimler de bulunuyordu. Bu takım, serbest radikallerle ilgili; ‘Kriyojenik sıcaklıklarda katı matrislerde sıkışan basit serbest radikallerin elektron spin rezonans spektrumlarının tarifi’ dahil birçok çalışmaya imza attı. Bu takım sayesinde; hidrojen, döteryum, nitrojen, metan, alkil, formil, etinil, vinil, NH2, ND2 de dahil olmak üzere düzinelerce serbest radikal ilk defa tanımlanmış oldu. Bu takım tarafından yazılan, ‘Elektron Spin Rezonansı Kanıtı’ hakkındaki makale, 21. Yüzyıldaki en sık alıntı yapılan yayın olmuştu.

Dr. Cochran, bir dönem İlçe İdaresi’nde görev yaptı. Daha sonra buradan ayrılarak Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’na temsilci olmak üzere geri döndü ve Haysfiel uçağının nasıl uçacağını öğrendi.

Cochran ailesi, Howard ilçesinde hep aktif oldular. Dr. Cochran’ın oğlu William, Senfoni Ormanları için önerilen etkinliklerle aktif bir sanatçıdır. Kızı Courtney Watson ise önce okul yönetim kurulu üyesi oldu, sonra il meclisi üyesi ve sonrasında İlçe İdaresi Yöneticiliği için çalışmalarda bulundu. Diğer kızı Mary Catherine ise Howard İlçesini Koruma Birliği’nin kurucu üyesi oldu ve tarihi değerleri koruyup kolladığı için yılın koruyucusu ödülünü aldı.

Politik Hayatı

Dr. Cochran, 1964-1968 yılları arasında, Howard İlçesi Eğitim Kurulu’nun üyesiydi. 1971-1974 yılları arasında ise Howard İlçesi Konsey Üyesi olarak hizmette bulundu. 1974-1978 yılları arasında ise Howard İlçesi İdareciliği yaptı, aynı yıllar içerisinde Bölgesel Planlama Konseyi’nin de üyesi idi. 1977-1980 yılları arasında Ceza Adaleti Bilgilendirme Danışma Kurulu (Criminal Justice Information Advisory Board) üyesiydi. Ayrıca; 1980 yılında Temyiz Kurulu’nda, 1988 yılında ilçenin büyümesi ve gelişmesi üzerine Howard İlçesi Görev Gücü’nde yer aldı. 2012 yılında ise Howard İlçesi İnceleme Komisyonu’nda görev aldı.

Siyahi İnsanların Gelişmesi için Ulusal Birlik (National Association for the Advancement of Colored People, NAACP)

Kurul, 1964 yılı öncesinde, gönüllü bir bütünleştirme politikası izlemişti. Bu politika yalnızca siyahi öğrencilerin bir kısmının beyaz okullarına katılmaları ile sonuçlanmıştı. 1964 yılının sonlarına doğru Yönetim Kurulu, 1967 yılına kadar “değişiklik için makul bir süreye izin vermek” için bütünleşmeyi zorlamayı düşünmeyeceğini belirtti. Bununla birlikte, Mayıs 1964’te, ilçe büyüdükçe, Yönetim Kurulu beş üyeliğe genişletildi ve Dr. Cochran, kurulun yeni üyelerinden biri olarak atandı.

Ödülleri

2009 yılında, Howard İlçesi İnsan Hakları Komisyonu’ndan, İnsan Hakları Ödülü’nü aldı. 2010 yılında ise, mütevelli heyet üyesi olduğu Howard İlçesi Komünite Koleji’nden James Clark Jr. Madalyası’nı aldı.

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.