Sağ Sol El Kullanımıyla İlgili Dünyadaki En Büyük Çalışma

Sağ Sol El Kullanımıyla İlgili Dünyadaki En Büyük ÇalışmaLeonardo da Vinci’den Oprah Winfrey’e ve Napoleon  Bonaparte’tan Jimi Hendrix’e kadar sol elini kullananların yetenekleri nesiller boyunca kutlandı.

Bununla birlikte, sağlara göre sol elini  tercih edenlerin yaygınlığı şimdiye kadar her zaman kaba bir tahmin olmuştur.

Atina’da bulunan  Kapodistrian Üniversitesi ve Birleşik Krallık’ta  bulunan St Andrews Üniversitesinin yaptığı Avrupa çapında en büyük araştırmada ; dünya nüfusunun  % 10,6’sının solak olduğu sonucuna varılmıştır.

Kapodistrian Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Ruhr Üniversitesi ve St Andrews’de bulunan araştırmacılar tarafından iki milyondan fazla insanın çalışmasının ayrıntıları      Psychological Bulletin ‘de yayınlandı .

Solaklığın sıklığı, bilişsel sinirbilimden insan evrimine kadar farklı araştırma alanlarını şekillendirdi ve destekledi. Yüzlerce deneysel çalışma, insanların hangi elini kullanmayı tercih ettiğini değerlendirirken, bu durumun yaygınlığı ve onu denetleyen faktörler üzerine kapsamlı bir derleme yapıldı.

Araştırmacılar 2,396,170 bireyden oluşan çalışmada , katılımcıların el ile yapılan işler için istedikleri elleri kullanmasına izin verdi ve bu çalışma için  araştırmacılar tarafından 5 meta analiz incelendi. Katılımcılar ; solaklık sıklığının  % 9.34 arasında olduğunu gösterdiler.

Genelde hangi el ile yazı yazıldığına bağlı olarak solaklık durumu belirlenir. Bununla birlikte araştırmacılar katılımcılara istedikleri işler için farklı elini kullanmasına izin verdi. İnsanların yaklaşık % 9’unun farklı görevler için farklı eller kullandığı görüldü ve bu durum bulguları daha fazla arttırdı.

Hangi elin kullanıldığını anlamak insan evrimini anlamaya yardımcı olur. Aletleri kullanma ve yapma , dili kullanma, fonksiyonel ve anatomik serebralde uzmanlaşma gösterme gibi örneklerde sağ elini kullanma insanlara özgü karakteristik özellikler olduğunu düşündürür. Ayrıca insanlarla maymunların farklı evrimlerde birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu gösterir.

Çalışmanın yazarı Dr Silvia Paracchini : “Bu çalışma farklı sağ-sol el kullanım araştırma alanları için faydalı bir referans sağlayacaktır. Güvenilir rakamlar sağlamanın yanı sıra, çalışma, el kullanımını  ölçmek için kullanılan farklı kriterlere bağlı olarak çalışmalar arasındaki değişkenliği vurgulamaktadır. Bu veriler farklı görevler için farklı eller kullanan kişilerin oranının neredeyse sol elini kullanan kişilerin oranı kadar büyük olduğunu gösteriyor. ” dedi.

Kaynak: neurosciencenews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: