Telve Filtre İle Sudaki Kurşunu Uzaklaştırmak Mümkün

telve filtre ile sudaki kursunu uzaklastirmak mumkun

Kahve Amerika’da en çok tüketilen içecek, özellikle genç nüfus tarafından. Bu yüzden aşırı tüketiliyor. Bilim insanları ACS Sustaunable Chemistry&Engineering dergisinde bu tüketimi azaltmak ve diğer çevresel sorunların çözümü için yenilikçi yollar önerdiler. Kahve telvelerinden sudaki kurşun ve civayı uzaklaştıran köpük filtre yapıldı.

Araştırmacı Despira Fragouli’ye göre dünya çapında her yıl restorantlar, içecek endüstrisi ve evlerde milyonlarca ton kahve tüketiliyor, kahve telvesi oluşuyor. Kahve telveleri depolama alanlarına gönderildiğinde, bunların bir kısmı gübre yapımı, biyodizel kaynak ya da karıştırılmış hayvan yemi olarak kullanılır. Bilim insanlarına göre çalışmalarla telveyle suyun iyileştirilmesi mümkün olabilir. Deneylerde kahve telvelerinden yapılan filtrelerle sudaki ağır metal iyonlarını uzaklaştırmanın mümkün olduğu gözlemlenmiş. Ama ek bir adımla arıtılmış sudan bu telve tozlarının da ayrıştırılması gerekli. Fragouli ve meslektaşları bu prensibi geliştirmek istiyor.

Araştırmacılar filtrenin işlevini gerçekleştirmesi için, harcanan kahve telvelerini biyoelastromik köpüğe sabitlediler. Su içerisinde filtre %99 oranında kurşun ve civa iyonlarını yaklaşık 30 saatte uzaklaştırdı. Daha pratik testlerle kapsamlı filtre, kurşunla kirlenmiş suyu %67 oranında mükemmel temizledi. Araştırmacılar kahve immobilizasyonun oldukça kolay, işleme ve ayırmadan sonra başka ek bir adıma gerek kalmadan kullanıldığını söylediler.

Kaynak : sciencedaily.com

Haberi Çeviren : Tuğba Nur Akbaba

Üniversite : Gazi Üniversitesi (Gazi Üniversitesi – Analitik  Kimya -Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : tugba.nur.25@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

711 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!