Yanı Başımızdaki Kimyasal Tehlike

Yanı Başımızdaki Kimyasal Tehlike

Türkiye’de son günlerde zehirli ayakkabıları konuşurken ABD’de yayımlanan New Scientist dergisi de son sayısında, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ürünlerdeki kimyasal maddelerin sağlık için yarattığı tehlikeleri ele aldı.

İşte günlük hayatın bir parçası olan ürünlerdeki gizli tehlikeler:

Kozmetik Ürünleri

Şampuan, krem, tonik, deodorant, parfüm, tıraş jeli, makyaj malzemeleri ve güneş koruyucusu gibi ürünlerde kullanılan parabenin kansere sebep olup olmadığı yıllardır tartışılıyor. 2004’te ABD’de yapılan araştırmada, meme kanserine yakalananların tümörlerinde doku başına 20 nanogram paraben tespit edildi. Düşük dozda kozmetik ürünlerde kullanılmaya devam edilen madde bazı kozmetik firmaları tarafından tehlikeli olduğu için tercih edilmiyor.

Damacana Su

Özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC’nin içinde bulunan Bisfenol A maddesi, bazı damacanalarda da yer alıyor. 2013 yılında 85 bilim insanının kararıyla Avrupa’da yasaklanan Bisfenol A özellikle hormonlara, iç salgı bezlerine ve metabolizmaya zarar veriyor. Kanser riskini artıran madde üreme
organlarında da sorunlara neden oluyor.

120 Derecenin Üzerinde Pişen Yiyecekler

2002 yılında İsveç’te yapılan bir araştırma ile dünya gündemine taşınan akrilamid maddesi, 120 santigrat derecenin üzerinde sıcaklıkta pişirilen gıdalarda ortaya çıkıyor. Akrilamidin hayvanlarda kansere sebep olduğu, belli dozlara çıkıldığında, insan ve hayvan sinir sisteminde zehirlenme etkisi yarattığı biliniyor. Akrilamid, Mısır gevreği, patates kızartması, bisküvi, kraker ve cips gibi ürünlerde görülebiliyor. Hamileyken tüketilmesi ise çok tehlikeli olan madde bebeğin gelişimini yavaşlatıyor.

Antibakteriyel Ürünler

Antibakteriyel sabun, deodorant ve diş macunu gibi bir çok ürünün içeriğinde bulunan triklosan maddesinin insan sağlığı için birçok zararı bulunuyor. Antibiyotik direncine yol açtığı bilinen triklosan, sudaki klorla birleştiğinde zehirli bir hal alarak hormonların dengesini bozuyor. Özellikle çocuklarda alerji riskini artırıyor. AB Komisyonu tarafından düzenli olarak incelenen madde, ABD’nin Minnesota eyaletinde yasaklandı.

Böcek İlacı

700’den fazla kimyasal madde içeren böcek ilaçları sinir sistemini etkileyen toksinler barındırıyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından 500 farklı gıda üzerinde yapılan araştırmalarda, 77 bin örnekten 12 bininde, yasal sınırı aşan seviyede böcek ilacı tespit edildi. Beyin gelişmesine, kalbe ve kan damarlarına zararlı etkileri bulunuyor. hamilelik ve çocukluk döneminde gelişmeyi yavaşlatıyor hatta otizme yol açabiliyor.

Plastik

Plastiğin esnekliğini artıran fitalat maddesinin iç salgı bezlerini ve hormonları direkt etkilediği söylense de, zararları tam olarak kanıtlanmadı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi az miktarda fitalatın insana zarar vermediğini ancak yüksek miktarların, düşük sperm sayısı ve doğuştan anatomik deformasyona neden olduğunu ortaya çıkardı.

Kayıtlı 144 Bin Madde Var

144 Bin: Dünya genelinde kullanılan kimyasal maddelerin sayısı kesin olarak bilinmese de Avrupa Birliği kayıtlı sayıyı 144 bin olarak açıkladı.

2050: Teknolojiyle birlikte gelişen endüstri, bu maddelerin önünü açıyor ve 2050’de sayılarının 3 katına çıkması bekleniyor.

4.9 Milyon: 2004 yılında 4.9 milyon insan zararlı kimyasallara maruz kalması sonucu oluşan sağlık sorunlarından öldü

Kaynak : milliyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: