Saf Hidrojen Üretiminde Daha Verimli Yeni Yöntem

Christopher J. Kiely, Lehigh Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü kıdemli profesörü Harold B. Chambers ve uluslararası bir ekip, karbonmonoksit kullanarak yüksek saflıkta hidrojen gazı üretmek için bir düşük sıcaklık katalizörü geliştirdi. Science dergisindeki bir makalede açıklanan buluş, hidrojen yakıtıyla çalışan ancak karbonmonoksit tarafından zehirlenebilen yakıt hücrelerinin performansını artırabilir. Yeni katalizör, yakıt hücresine beslemek için yüksek saflıkta  hidrojen formu üretiyor.

Düşük sıcaklıklı su gaz değişim reaksiyonu için kullanılan katalizör MoC’un üzerinde bulunan atomik katmanlı Au kümeleri makalesi, Kiely’nin meslektaşları tarafından incelenen dergilerde dokuz kez yayımlanmıştır.

Yazarlar arasında; Kiely tarafından tavsiye edilen doktora adayı Li Lu ve Kiely’nin eski öğrencisi Pekin Çin Bilimler Akademisi’nde profesör olan Wu Zhou var.

Su(H2O) ve karbonmonoksiti(CO), hidrojen gazına(H2) ve karbondioksite(CO2) dönüştürmek için düşük sıcaklık ve basınçta çalışan katalizör kullanmak, su gaz değişim reaksiyonunu yürütmenin maliyetini azaltabilir.

Düşük sıcaklık ve basınç ile enerji tüketimi daha düşük olacaktır. Bu işlem arabalar için kullanılan yakıt hücrelerinde olduğu gibi yapılacak küçük ayarlarla maliyeti daha uygun  ve kullanımı daha kolay hale getirilecektir.

Kaynak: sciencedaily.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.